לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה התקשרו עכשיו: 054-4520892 (שירי)

מהי מתיחה בשריר ואיך מטפלים בה?

מתיחה בשריר היא בין פציעות הספורט השכיחות ביותר אם בספורט המקצועני ואם בחובב. לרוב, מדובר בספורט הכולל כוח מתפרץ פתאומי, שינויי כיוון וקפיצה כמו למשל ריצה, כדורגל, רוגבי וכו’.

בין השרירים הנפוצים ביותר להיפגע – שרירי הירך האחוריים ושריר התאומים. מתיחה בשריר הירך האחורי או מתיחה בשריר התאומים יכולה להתרחש בעקבות מספר גורמים כמו:

1.עייפות שריר הגורמת לחוסר דיוק ואיזון בזמן הפעלת השריר

  1. חוסר איזון של השריר אל מול שרירים אחרים (ירך קידמית וירך אחורית)
  2. אי הקפדה על חימום לפני פעילות
  3. פציעה קודמת או הצטברות של מיקרוטראומות באזור השריר

מתיחה בשריר

ועכשיו קצת אנטומיה כדי להבין קצת יותר טוב:

שריר הירך האחורי הוא בעצם קבוצה של 3 שרירים האחראים על תנועה גם בברך וגם בירך. קבוצת שרירים אלו כוללת את שריר הבייספס פמוריס- שריר הירך הדו ראשי הנמצא בחלקה החיצוני של הברך ו2 שרירים הנמצאים בחלקה הפנימי והם סמיטנדינוזוס וסמיממברנוזוס. קבוצת שרירים זו יוצרת 2 תנועות: פשיטה של הירך וכפיפה של הברך.

למשל בזמן ריצה, כאשר מרימים את הרגל שרירים אלו בעיקר מכופפים את הברך ומתקצרים. בהמשך מעגל הריצה, כאשר מניפים את הרגל קדימה, הם בעיקר בולמים את תנועת הירך והשוק לפנים ובכך מתארכים וזו “עבודה” מאוד מאומצת לשריר כך שאם הוא לא מאוזן, חלש וכו’ הוא מועד יותר לפציעה.

אז מה קורה בפנים בזמן מתיחה?

אפשר לסווג את הפציעה ל 3:

דרגה 1- מתיחה קלה- מתיחה וקרעים קטנים של מס מועט של סיבי שריר- תהיה תחושת כאב ונוקשות של השריר שיחלפו לאחר מס ימים של מנוחה.

דרגה 2- מתיחה בינונית- קרעים נרחבים יותר בשריר שיבואו לידי ביטוי בכאב חזק, נפיחות והגבלה תנועתית בהליכה ובעמידה. ברוב המקרים גם נראה ירידה משמעותית בכוח השריר. מצב זה ימשך בין שבועיים לשלוש לפחות.

דרגה 3- מתיחה בשריר קשה – קרעים מעל 75% מסיבי השריר ועד לקרע מלא. במצב זה יהיה כאב חריף ולא תהיה יכולת לכווץ את השריר או להמשיך פעילות וזמן ההחלמה יהיה ממושך ואף יכול להגיע למס חודשים.

עוד סימן מובהק למתיחה חזקה בשריר היא התחושה של כאב חד ופתאומי “כאילו זרקו עלי אבן/ סכין” ואז תגיע הגבלה תנועתית משמעותית הנובעת מהכאב. לעיתים נראה גם שטף דם מקומי באזור הקרע מאחר וכלי הדם הקטנים באזור נפגעו.

לקריאת מאמרים נוספים בנושא:
קרע ברצועה הצולבת – מה זה ואיך מטפלים?
בורסיטיס בירך
דלקת בגיד אכילס – איך נפטרים מזה?
דלקת בגיד הפיקה / ברך קופצים
דורבן בכף הרגל: טיפול ומניעה, סימפטומים
דלקות גידים

מתיחה בשריר התאומים או הירך האחורית

מתיחה בשריר – אז איך מטפלים?

פציעה בדרגה קלה אינה מחייבת טיפול פיזיותרפי ולרוב מספיקה מנוחה של מס ימים וטיפול ביתי של קירור ע”י קרח, הרמת הרגל להורדת הנפיחות וחבישה. לאחר מס ימים, יש לחזור ולהניע את השריר בהדרגה על מנת להחזיר תנועתיות במקום ולהתחיל לחזור לפעילות.

לעתים, אפילו פציעה קלה יכולה שלא להחלים בצורה טובה אם הטיפול אינו מספיק או אם החזרה לפעילות אינה הדרגתית והדבר עלול לגרום לפציעות חוזרות חריפות יותר ואף להפוך לבעיה כרונית שחוזרת על עצמה. הדבר נובע מאזור ההצטלקות בשריר שאינו מטופל כראוי. הצלקת גורמת לירידה באלסטיות השריר באזורים שנפגעו והופכת לאזור “בעייתי” שמועד לפציעות חוזרות.

בדרגות פציעה חמורות יותר, יש לבצע שיקום פיזיותרפי וחזרה זהירה ומושכלת לפעילות. הטיפול הפיזיותרפי יכלול טכניקות להפחתת כאבים, תרגילים להשבת טווח התנועה התקין, חיזוק ומתיחות של השרירים הרלוונטיים, הכוונה והדרכה לחזרה נכונה לספורט ולמניעה עתידית. טכניקות הטיפול יכללו טיפולים ידניים, עיסויים, אלקטרותרפיה (זרמים, US וכו’), גלי הלם, תרמותרפיה ושימוש באביזרי כושר שונים על מנת לתרגל את השריר ולהכינו לחזרה לספורט.

המטרה בסיום הטיפולים היא שהמטופל (כן, אתם!) יחזור לפעילות מלאה וללא כאבים!

מתיחה בשריר הירך האחורי או מתיחה בשריר התאומים יכולה להיפטר בקלות וביעילות עם הטיפול המתאים!  אז אם אתם סובלים ממתיחה או לא בטוחים ורוצים לוודא זאת, השאירו פרטים או צלצלו אלי ישירות ואשמח לייעץ לכם מה לעשות.

אבחון ראשוני חינם ללא עלות.
054-4520892 (שירי)

 

סגירת תפריט
Call Now Button
לאבחון ראשוני חינם - לחץ כאן

לאבחון ראשוני חינם
אצלי בקליניקה
התקשרו:
054-4520892 (שירי)

או צרו איתי קשר באמצעות הטופס


דילוג לתוכן