לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה התקשרו עכשיו: 072-3976855 (שירי)

פיברומיאלגיה וגלי הלם

פיברומיאלגיה היא תסמונת חדשה יחסית בתחום הריאומטולוגיה. הגורמים לה עדיין לא ברורים באופן מלא, אם כי בשנים האחרונות מתקבלת הבנה טובה יותר של מנגנון התסמונת ואף של פיתוח תרופות שיכולות להועיל. המחלה מאופיינת בכאבים מפושטים וכרוניים במערכת השרירים ללא הסבר פיזיולוגי, בדרך כלל ללא דלקת וללא עיוותים במפרקים.

סימפטומים של פיברומיאלגיה

 • כאב: התלונה הראשונה של הסובלים מפיברומיאלגיה תהיה על כאב. הכאב יכול להתחיל מאזור אחד, בדרך כלל בצוואר או בכתפיים, או להופיע ממש בכל הגוף. הסובלים מתסמונת זו יבחינו בשינויים ברמת הכאב או במיקום שלו שקשורים ומשתנים בהתאם לרמת הפעילות הגופנית, מזג האוויר, שעות היום השונות, איכות וכמות השינה וכן מידת המתח הנפשי של האדם. יש לציין כי רמה מסוימת של כאב מורגשת כל הזמן עד כדי רגישות למגע ולו קל ביותר.

  הכאב מתחיל בדרך כלל בצוואר או בכתפיים
  הכאב מתחיל בדרך כלל בצוואר או בכתפיים
 • עייפות: קשיי שינה הינו סימפטום נוסף וברור של פיברומיאלגיה. קושי להירדם והתעוררויות תכופות במהלך הלילה מובילים לעייפות מתונה עד חמורה המלווה בתחושה של תשישות וחוסר אנרגיה. ירידה בכושר הגופני וביכולת לבצע ולשאת פעילות גופנית, ותחושה כללית של שפעת.
 • מצב רוח וריכוז: קשיי ריכוז וקושי בביצוע מטלות מנטליות פשוטות גם כן מופיעים אצל הסובלים מפיברומיאלגיה. חלק מהקשיים מקורם בעייפות המצטברת, וחלקם ייתכן כי הם קשורים למערכת העצבים
 • כאבי ראש: מיגרנות וכאבי ראש שנובעים ממתח שרירי ומכיווץ שרירי הצוואר נפוצים אצל הסובלים מפיברומיאלגיה.

סימפטומים נוספים אפשריים:

 • תכיפות במתן שתן
 • שינויים זמניים של צבע העור בגלל רגישות העור והדם לשינויי טמפרטורה
 • עקצוצים והרגשת נימול בידיים, זרועות, כפות רגליים, רגליים או פנים
 • כאבי בטן
 • נפיחויות
 • שלשולים ועצירות ובנוסף תסמונת המעי הרגיז נפוצים גם הם.

סיבות לפיברומיאלגיה

מקור הפיברומיאלגיה אינו ברור דיו. גורמים רבים, ביחד או בנפרד, יכולים להביא להתפרצות פיברומיאלגיה.

גורמים משפחתיים וגנטיים: מחקרים הראו ששכיחות פיברומיאלגיה בקרב קרובי משפחה מדרגה ראשונה של החולים גבוהה באופן משמעותי בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

טראומה: טראומה פיזית או נפשית נחשדת כאחד הגורמים האפשריים להתפרצות פיברומיאלגיה. חשיפה לאירוע או לחוויה קשה, פיזית (פציעה, מחלה ארוכה, חום גבוה), או נפשית (אובדן, עדות לתאונה או פיגוע) יכולה לעורר תסמינים של פיברומיאלגיה. טראומה מלווה בדרך כלל בהפרעות חרדה ולעיתים גם בדיכאון אשר ידועים בהשפעתם המזיקה על השרירים

התעמלות או יציבה לא נכונה: גוף חלש ועייף שאינו מתפקד טוב, חשוף יותר לפגיעות שיכולות להיגרם כתוצאה מפעילות ספורטיבית לא מבוקרת ואף מיציבה לא נכונה או מעומסים כבדים על השרירים. מה שיכול להתחיל מכאבים חולפים או קצרים, יכול בחוסר התייחסות להפוך לפיברומיאלגיה.

חוסר איזון מבני בשלד: פגיעה בעמוד השדרה, כמו סקוליוזיס או קיפוזיס, וכן מצבים של אורכי רגליים לא שווים, גובהי כתפיים שונים, עקמת כלשהיא, שבעקבותיהם יש חוסר איזון במבנה השלד. מצב זה עשוי להוביל ליציבה לא נכונה ולשימוש לא סימטרי בשלד, ובכך בעצם יוצר עומס כרוני רב על העצמות והשרירים, מה שיכול להיות המניע הראשון לפיברומיאלגיה.

אבחון

אחד הקשיים הוא איתור ואבחון המחלה, שכן בבדיקה פיזית כללית לא יימצא בדרך כלל ממצא פתולוגי מובהק. אך בדיקה קרובה יותר של השרירים תגלה אזורים רגישים במקומות קבועים. סימפטומים של כאב ועייפות יחד עם תבנית מסוימת של נקודות רגישות, מבדילים את הפיברומיאלגיה משאר התסמונות והמחלות. החלטה סופית תכלול כמה תנאים: לפחות 3 חודשים של הופעת הסימפטומים ברצף, כאב אופייני (11 מתוך 18 נקודות הכאב המוכרות), ושלילת סיבות אחרות לכאב (כמו דלקת, שפעת, בעיות עצביות).

טיפול

לצערנו, נכון להיום לא קיים טיפול תרופתי מובחן בפיברומיאלגיה שמביא להחלמה מלאה מהמחלה, הטיפול המקובל הוא טיפול סימפטומטי בעיקרו, המתמקד בתרופות אנטי דיכאוניות, תרופות נגד פרכוסים, ומשככי כאבים ממשפחת האופיאטיים, כן מומלצת פעילות גופנית מתאימה וטיפול רגשי והתנהגותי.

טיפול בגלי הלם יכול לסייע במקרים של פיברומיאלגיה. טיפול מסוג זה בבעיות שרירים שונות קיים מאז תחילת שנות ה-90. הטיפול בגלי הלם אינו חודרני ואינו מחייב אשפוז. לאחר אבחון הבעיה יבחר המטפל בתוכנית המתאימה ביותר למטופל. שיפור יכול להגיע לאחר טיפול יחיד או לאחר מספר טיפולים, תלוי באופי המחלה ובסימפטומים, חומרת הנזק, גילו של המטופל ועוד.

גלי הלם מאיצים את ההחלמה בכמה דרכים:

 • בזמן הטיפול בגלי הלם מופרשים חומרים היוצרים ירידה חדה בכאבים ותחושת הקלה מידית.
 • גלי ההלם מפרקים באופן פיזי הסתיידויות ומאפשרים את הספיגה שלהם בדם. לאחר שלב הספיגה מתחיל תהליך הריפוי.
 • גלי ההלם מגבירים את זרימת הדם למקום הפגוע ומעודדים היווצרות של כלי דם חדשים. התוצאה היא זרימת דם מוגברת המאפשרת למגוון גורמי תיקון וריפוי המצויים בדם לפעול ביתר יעילות ובכך מתאפשרת האצה במלאכת הריפוי.

כדאי לבדוק האם טיפול בגלי הלם יכול להועיל לכם לפתור את בעיית הפיברומיאלגיה המכאיבה הן פיזית והן נפשית, ולעזור לכם לחזור לשגרת חיים חופשית מכאבים ומגבלות.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button
לאבחון ראשוני חינם - לחץ כאן

לאבחון ראשוני חינם
אצלי בקליניקה
התקשרו:
072-3976855 (שירי)

או צרו איתי קשר באמצעות הטופס


דילוג לתוכן