לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה התקשרו עכשיו: 054-4520892 (שירי)

קרע ברצועה היא אחת מפציעות הספורט הנפוצות. המפורסמת ביותר היא ככל הנראה קרע ברצועה הצולבת הקידמית ובה נתמקד. כמובן שישנן רצועות אחרות שעלולות להיקרע כמו למשל: קרע ברצועת הכתף, קרע ברצועות אחרות בברך (ברצועה הצידיות MCL/LCL ובצולבת באחורית PCL), במרפק, קרע ברצועה בכתף וכו.

ישנם מקרים בהם מתרחשת רק מתיחת רצועה בברך ולוא דווקא קרע. ישנן דרגות שונות של מתיחה ולעיתים במתיחה חזקה ישנם גם קרעים קטנים אך זהו מצב שאינו דומה לקרע מלא כלל וכלל.
מהו ההבדל? במתיחה של רצועה 2 חלקי הרצועה נותרים מחוברים ואילו בקרע יש נתק מוחלט באחיזה! ובמצב של קרע יש לעיתים צורך בניתוח שחזור (לא בכל המקרים- לעיתים מחליטים על טיפול שמרני בלבד).

קרע ברצועה הצולבת

קרע בצולבת הקידמית מתרחש כאשר נוצר מצב של האטה של הרגל, יישור יתר או סיבוב מהיר ופתאומי של הברך ולרוב מערב כוח בכיוון פנים הברך (Valgus). ברוב המקרים מנגנון הפגיעה אינו מערב מגע ישיר. במצב של קרע בברצועה הצולבת, יש כאב חד, תחושת “פקיעה” או מן “קליק” חזק של משהו בברך, חוסר יכולת לדרוך ולשאת משקל על הרגל ונפיחות גדולה ודיי מיידית שמתפתחת. תתווסף לכך תחושה של חוסר יציבות דיי משמעותית בברך בהליכה, במדרגות ובשינויי כיוון.

אז איך יודעים שאכן הרצועה נקרעה? ישנן בדיקות גופניות ומבחנים קליניים שמבצעים שנותנים תוצאה דיי מהימנה כמו “לחמן” (Lachman) או “מגירה קידמית” (anterior drawer) בנוסף להדמיות כמו MRI ואולטרסאונד. ברגע שיודעים מהו גודל הנזק אפשר להחליט על אופן הטיפול.

האם חייבים ניתוח? ממש לא. אך יש לקחת בחשבון את גורמי הסיכון הנלווים להחלטה שכזו. הרצועה הצולבת הקידמית אחראית על היציבות של הברך ובעיקר מגבילה את התנועה קדימה של עצם הטיביה. כאשר הרצועה קרועה, המניסקוסים ובעיקר הקרן האחורית של המניסקוס הפנימי לוקחים את תפקידה יחד עם שריר הירך האחורי- המסטרינג (hamstring) ושריר הסולאוס (soleus). בגלל שזהו לא התפקיד האמיתי של המניסקוס, ישנה סבירות של 50% לקרעים במניסקוס (בקרעים חריפים של הצולבת). בחלק מהמקרים לקרעים אין משמעות קלינית ואין צורך בתיקונם אך בחלקם כן ונדרשת התערבות ניתוחית ועל המטופל לדעת זאת טרם החלטתו לבצע או לא לבצע ניתוח.

הרמות אגן על כדור כחלק מתרגילי השיקום

אז איך נחליט אם לנתח או לא?

המחקרים תומכים בשתי הגישות הטיפוליות, גם שמרני וגם ניתוחי אך בכל זאת ישנו הבדל. במטופלים מבוגרים יותר או אלו החיים אורח חיים עם פעילות ספורטיבית מתונה או שאינה דורשת שינויי כיוון כמו כדורגל, כדורסל וכו’ למשל ריצה, שחיה או רכיבה על אופניים- הם המועמדים קלאסיים לטיפול שמרני. לעומתם, אלו העוסקים בענפי ספורט הכוללים קפיצות או היוצרים כוחות גזירה על המפרק כמו כדורגל , כדורסל וכו’, הם המועמדים לניתוח. כמובן שאפשר לבחור בכל אחת מהאופציות אך יש לקבל מידע מלא על התוצאות והסיכונים בכל בחירה ובכך לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר עבורכם.

לקריאת מאמרים נוספים בנושא:
5 עובדות על ריצה: פציעות נוספות והמלצות לשיפור
דלקת בגיד הפיקה / ברך קופצים
קרע בגיד בכתף
דלקות גידים
בורסיטיס בירך

טיפול שמרני

הטיפול השמרני עבור קרע ברצועה בברך או קרע ברצועה בכתף עוסק במספר רבדים שיש לתת עליהם את הדעת. טיפול זה כולל תוכנית פיזיותרפיה מלאה הכוללת בשלבים הראשוניים הפחתת כאב ונפיחות, החזרת טווחי התנועה וכוח שריר בהדרגה, תרגול עבודה פרופריוספטיבית (עבודה על מרכיב התחושה של הברך במרחב שנפגע כתוצאה מהפציעה) ובשלבים מתקדמים יותר חזרה לפעילות ספורטיבית ותרגול פונקציות ברמה גבוהה. טיפול שמרני מתאים ורצוי גם למועמדים לניתוח מאחר ומחקרים רבים מציינים כי כאשר המטופל מגיע לניתוח לאחר שעבר טיפול שמרני פיזיותרפי, דבר המשפר משמעותית את תהליך השיקום ומקצר את זמן ההחלמה מאחר והמטופל מגיע במצב טוב יותר של השרירים והמפרק לניתוח.

אימון קפיצות כחלק מתרגילי השיקום

טיפול ניתוחי

לאחר שהוחלט על ניתוח, יש להתייעץ עם האורטופד המנתח לגבי הגישה הניתוחים וסוג השתל. ישנן כמה אפשרויות:

  1. שתל עצמי- שימוש בחלק מגיד הארבע ראשי (quadriceps) או גיד מקבוצת ה hamstring והוא ה Semitendinosus וגם משריר ה-Gracilis. כמובן שגם אזורים אלו נדרשים לשיקום בעקבות כך ובאחוזים מסויימים גם גורמים לחולשה באזורים אלו ומועדות לפגיעות בעתיד.
  2. שתל של תורם ( Allograft)- שתל כזה מקצר את זמן ההחלמה מהניתוח ואין פגיעה באזור התורם.

מהלך הטיפול הפיזיותרפי

כחלק מתהליך טיפול של קרע ברצועה בברך, הטיפול לאחר ניתוח, השחזור או הטיפול השמרני הוא לפי פרוטוקול מסודר אשר מביא בחשבון את קצב התקדמות ההחלמה הטבעית של הגוף ולוקח בחשבון את סוגי העומסים המותרים בכל שבוע. בדר”כ מדובר בטיפול של פעמיים בשבוע ובשאר הימים המטופל מתרגל בבית על פי הנחיות הפיזיותרפיסט. סך כל השיקום אורך מספר חודשים (עד 8) והמטרה הסופית היא לחזור לפעילות לפני הפציעה. הפיזיותרפיסט מלווה את תהליך השיקום מתחילתו ועד סופו, מייעץ ותומך בכל שלב ועד לשיקום מלא.

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא עלות עבור קרע ברצועה הצולבת מלאו את השאלון באתר
או פשוט התקשרו אלי: 054-4520892 (שירי)
(התחייבות להצלחה!)

סגירת תפריט
Call Now Button
לאבחון ראשוני חינם - לחץ כאן

לאבחון ראשוני חינם
אצלי בקליניקה
התקשרו:
054-4520892 (שירי)

או צרו איתי קשר באמצעות הטופס


דילוג לתוכן