לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה התקשרו עכשיו: 054-4520892 (שירי)

איי!! כיצד כאב משפיע על חיינו ואיך מתמודדים איתו?

אין אדם שאינו מתמודד עם כאב כלשהו במהלך חייו. הכאב הוא למעשה מנגנון הגנה הישרדותי של הגוף שלנו המזהיר אותנו ממצבים שליליים הקורים בגופנו. כך למשל מחלות שונות שמתפתחות ופוגעות ברקמות גורמות לכאב וכאב ראש פשוט הנובע מהתייבשות ביום חם נועד להתריע על סכנה לגוף.

כאב הוא מצב סובייקטיבי המשתנה מאדם לאדם ותלוי גם במצב רגשי ופסיכולוגי. כולנו מכירים אנשים שרגישים יותר או פחות לכאבים מסוגים שונים ללא קשר לחומרת הבעיה. תפיסת הכאב שלנו המתרחשת במוח איננה קבועה ויכולה להשתנות. כך למשל במצבי קיצון: אדם הסובל מדיכאון יחווה את אותו הכאב שחש לפני הדכאון בצורה קשה וחמורה יותר. אך מצב זה גם פועל בכיוון ההפוך: מצבים של כאבים כרוניים (כאב מעל 3 חודשים ויותר) יכולים להשפיע ברמה הנפשית על חיוניות האדם והתנהלותו בחיים היומיומיים עד כדי דיכאון והתדרדרות נפשית, גם כאשר מדובר באדם שלרוב מתמודד היטב עם כאב. לכן, כאשר מטפלים בכאב, כל כאב, יש להתייחס למרכיבים אלו גם כן.

הכאב הוא מנגנון הגנה הישרדותי של הגוף
הכאב הוא מנגנון הגנה הישרדותי של הגוף

סוגי כאב

ישנם שני סוגי כאב עיקריים:

1. כאב אקוטי – כאב חריף בעוצמה גבוהה שנמשך לפרק זמן קצר בלבד (דקות, שעות, ימים).

2. כאב כרוני – כאב בעוצמות שונות שנמשך תקופה ארוכה. לרוב מגדירים כאב כרוני ככאב שנמשך מעל שלושה חודשים.

הטיפול בשני סוגי כאב אלו הוא שונה ויש להתייחס אליו באופן שונה.

כשכאב אקוטי הופך לכרוני

בתחום הפיזיותרפיה כאב אקוטי יכול להיות תוצאה של חבלה הגורמת לפגיעה אורטופדית – למשל מתיחה חזקה של שריר. הסימפטומים במקרה כזה יהיו נפיחות, אדמומיות, רגישות מקומית גבוהה, בעיות בטווח תנועה, כוח שריר והגבלה בתפקוד. ישנם מרכיבים שונים בטיפול הפיזיותרפי המקלים על מצבים אלו: שימוש בתרפיית קור, תרפייה בחשמל, טכניקות להורדת נפיחות ועוד.

במקרה שהכאב נמשך מעבר לתקופה מסוימת הוא טומן בחובו מרכיבים נוספים. כך למשל אותה מתיחה חזקה בשריר ואולי אף קרע קטנטן בסיבי השריר או בגיד עצמו יכולים להסתבך לפתולוגיה מורכבת. הקרע יכול לפתח תהליך דלקתי באזור ואם לא מטפלים במקום, מפחיתים עומסים ונותנים מספיק זמן למקום להחלים עלולות להיווצר דלקות חוזרות. אלו עלולות ליצור הידבקויות בשריר או בגיד, ההידבקויות הופכות למין צלקות על הרקמה הפגועה וצלקות אלו עלולות לשנות את מנגנון הפעולה של השריר. מצב כזה יכול להשפיע על הביומכאניקה של השרירים הסמוכים ולגרום לבעיות נוספות. כך, ממתיחה קלה בשריר, נוצר סיבוך משמעותי של המצב הגופני של אותו אדם.

ההיבט הסובייקטיבי

מעבר לבעיה הפיזית, ישנו גם מרכיב פסיכולוגי חשוב  והוא תפיסת הכאב. כאב ממושך (כרוני) הינו מאוד מתסכל ומשפיע על החיוניות והתפקוד היומיומי התקין. מצב זה מוביל לעיתים לעיסוק אובססיבי בתחושת הכאב ובהשפעתו ואף יכול להוביל לדכאון קליני ממשי.

מחקרים מראים כי אנשים המצליחים לתפוס את הכאב בצורה קלה יותר (ללא קשר לחומרתו האובייקטיבית) מעלים את הסיכוי שלהם לצאת ממעגל הכאב הכרוני. לא הכול, אמנם, הוא סובייקטיבי, אבל ספורטאים למשל, מתמודדים באופן קבוע עם כאב ויודעים שזהו חלק מהמשחק.

טיפול בכאב

ישנן מרפאות המתמחות בטיפול בכאב באופן ספציפי ואלו נקראות “מרפאות כאב”. מרפאות אלו מציעות צוות רפואי מכל הסוגים – רופאים,פיזיותרפיסטים, מדקרים, מטפלים בהיפנוזה ובדמיון מודרך, מעסים, פסיכולוגים ועוד. המטרה העיקרית של מרפאות אלו היא להפחית ו/או לווסת את רמת הכאב שהאדם חש ולהחזיר אותו למעגל החיים הנורמטיבי, גם אם זה לעיתים אומר “לחיות עם הכאב בשלום”.

גם הטיפול בגלי הלם משפיע על מנגנוני כאב. כאשר מדובר בכאב כרוני ממושך ברקמה פגועה, קיים מעגל כאב שקשה מאוד לצאת ממנו. המעגל נוצר מהשדר שהמוח מקבל מן הרקמה הפגועה באופן קבוע. שדר זה לעיתים אף לא מבטא באופן נכון את המצב הנתון ברקמה. זהו מין שדר תקוע – כאילו מישהו לחץ על כפתור הכאב ושכח לכבותו. כאן הטיפול בגלי הלם נכנס לפעולה.

כאשר מצמידים את מכשיר גלי ההלם למקום הפגוע, המכשיר יוצר פולסים לא נעימים עד כואבים. הכאב (המתון) בזמן הטיפול בגלי הלם “מתחרה” עם אותו שדר תקוע ויוצר תחרות בין שני שדרים: הכאב הכרוני המקורי מהרקמה והכאב בזמן הטיפול בגלי ההלם. במצב כזה, ישנה הפרעה של הטיפול בגלי הלם לשדר המקורי ואז בעצם נשבר מעגל הכאב הפתולוגי הקיים. פרט לכך, בזמן הטיפול בגלי הלם מופרשים אנדרופינים באזור המשככים את הכאב. כך שמעבר לפעולה הישירה המטפלת ברקמה, הטיפול בגלי הלם משפיע על מנגנוני כאב, מווסת אותם ומגביר את החזרה המהירה לפעילות היומיומית התקינה.

לא משנה מה כואב לכם ומדוע, חשוב לטפל בכאב ולא להזניח אותו. כך תוכלו להימנע ככל הניתן מכניסה למעגל הכאב הכרוני וכך יהיה יותר פשוט לפתור את הבעיה ולהיפתר מהכאבים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button
לאבחון ראשוני חינם - לחץ כאן

לאבחון ראשוני חינם
אצלי בקליניקה
התקשרו:
054-4520892 (שירי)

או צרו איתי קשר באמצעות הטופס


דילוג לתוכן