לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה התקשרו עכשיו: 054-4520892 (שירי)

בדיקות הדמיה – מהם והאם באמת צריך אותן?

כאשר אנו מגיעים לרופא בעקבות בעיה רפואית אורטופדית המון פעמים שולחים אותנו לבדיקות או בשפה המקצועית לאמצעי דימות. תחת קטגוריה זו יופיעו צילומי הרנטגן (x-ray), תהודה מגנטית (MRI) , טומוגרפיה ממוחשבת (CT) ואולטרסאונד. אז מהי כל בדיקה והאם באמת צריך וחשוב לבצע אותן? האם בחלק מהמקרים ניתן לוותר עליהן? ומה בעצם הן אומרות?

נתחיל בצילום הנפוץ ביותר- צילום הרנטגן. השימוש בצילום זה הוא בעיקר בתחום האורטופדיה והוא נועד על מנת לאתר בעיות בעצמות כמו למשל: שברים, סדקים, חבלות או פגמים מולדים. צילום זה מתבסס על קרני X הנבלעים בחומרים צפופים (כמו עצם) וחודרים בחומרים רכים (כמו שרירים). בצילום זה נחשף המטופל לקרינה מייננת של קרניים אלו.

תהודה מגנטית- MRI– הדמייה של הגוף בתוך שדה מגנטי וע”י שימוש בגלי רדיו. הדמייה זו משמשת להמחשה של איברים פנימיים וללא חשיפה לקרינה מייננת כלל. בבדיקה זו בשונה מצילום הרנטגן נראה רק רקמות רכות ולא עצמות. השימוש העיקרי הוא להדמיה של המוח וחוט השדרה, הדמיה של הדיסקים למשל לאבחון של פריצות דיסק ולבדיקת מפרקים כמו הברך והכתף.

טומוגרפיה ממוחשבת- CT– דימות המעביר קרני רנטגן (גם כאן מדובר בקרינה מייננת של קרני X ) דרך הגוף ובזויות שונות מסביב לנבדק ונותן תמונה תלת מימדית של הגוף והרקמות השונות. בחלק מהמקרים הנבדק מקבל זריקה של חומר על בסיס יוד המאפשרת הדמיה של רקמות רכות, כלי דם ואיברים חלולים. מבחינה אורטופדית, דימות זה יעיל במיוחד לדימות של שברים מורכבים בגפיים ובמפרקים וכן גם בגידים מאחר ומדובר בדימות תלת מימדי של האזור הפגוע. החסרון העיקרי בבדיקה זו היא כמות הקרינה הגבוהה משמעותית מצילום הרנטגן.

אולטרסאונד-US– הדמייה המבוססת על גלי קול העוברים דרך הגוף ברקמות השונות. הדמיה זו טובה בעיקר לדימות של שרירים ורקמות רכות. בבדיקה זו אין קרינה בכלל והתמונה המתקבלת היא “בשידור חי” והבודק יכול לבחור את החתך המתאים ולאבחן באופן מהיר את הבעיה. אולטרה סאונד אינו חודר עצמות וגם עומק החדירה של המכשור מוגבל למשל באיברים הרחוקים ממקור הקול או אצל אנשים עם אחוז שומן גבוה.

כל בדיקה נעשת על פי הצורך הרפואי הספציפי הדרוש. אך לעיתים ישנם שיקולים אחרים כמו זמינות ועלויות כלכליות- למשל מאוד נדיר לקבל בדיקת MRI בארץ מאחר והזמינות נמוכה והעלויות גבוהות מאוד ולכן הרופאים מעדיפים לשלוח את הפציאנטים ל CT. לחולים לרוב אין יכולת הבנה מספקת על מנת לשאול את הרופאים האם ישנה אופציה אחרת? פחות מזיקה? או האם בכלל יש צורך בבדיקה? ישנם מקרים שהבדיקות מיותרות וגם ככה אין קורולציה בין מה שרואים לטיפול בפועל בבעיה וכך יוצא שהחולה נחשף לקרינה מיותרת ואף מבזבז זמן יקר על בדיקה שאינה עוזרת בעתיד לטיפול בבעיה עצמה.

אם כך מה עושים? יש לשאול את הרופא האם באמת הבדיקה נחוצה או שיש אופציה אחרת. אם הרופא מתנגד יש לא להתבייש ואף ללכת לחוות דעת נוספת! כך למשל בבעיה אורטופדית כמו דורבן העקב, אין משמעות לצילום שעושים מאחר וניתן לאבחן בעיה זו על פי הסימפטומים בלבד ומה שרואים בצילום לא משנה את הטיפול בבעיה (עדיין שיטות הטיפול של פיזיותרפיה וגלי הלם למשל יהיו זהות).

אז מתי כן חשוב לעשות? כאשר מדובר בבעיה מורכבת או שלא בטוחים באבחון הבעיה אז צריך ורצוי לבצע הדמיה. כמובן שאפשר לנסות ולבקש את סוג ההדמיה הכי פחות מזיק מבחינת החשיפה לקרינה אל לעיתים אין ברירה וחייבים לבצע את הבדיקה הנדרשת.

כך שהפתרון הוא לא לפחד לשאול שאלות ולדרוש תשובות אפילו שלעיתים הרופאים לא אוהבים זאת ולא ששים לענות. זה הגוף שלכם ורק אתם צריכים לדאוג לו!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button
לאבחון ראשוני חינם - לחץ כאן

לאבחון ראשוני חינם
אצלי בקליניקה
התקשרו:
054-4520892 (שירי)

או צרו איתי קשר באמצעות הטופס


דילוג לתוכן