כאבים בירך? יתכן ויש לך בורסיטיס!

ישנה אוכלוסייה גדולה הסובלת מכאבים שונים בירך אם במנוחה ואם בפעילות ולא ממש יודעת מדוע זה קורה, מה לעשות והאם יש לפנות לטיפול? אחת הבעיות האורטופדיות הנפוצות ביותר שיש במפרק הירך היא בורסיטיס בירך.

אז מה זה בורסיטיס?

נתחיל בהסבר אנטומי. שק הבורסה הוא שק העשוי רקמה סינוביאלית עם נוזל סינוביאלי שתפקידו העיקרי הוא יצירת הפרדה בין רקמות רכות דינמיות (שרירים, גידים) לעצמות על מנת לשמור עליהם ולמנוע חיכוך ונזק לרקמות אלו. לעיתים, תפקיד זה גורם לבורסה להיות חשופה לגירויים וללחצים הגורמת להיווצרות דלקת מקומית ולכאב.

בגופנו ישנן המון בורסות הפזורות במקומות שונים ומתפקדות כמגנות על הרקמות שלידן אך ישנן בורסות הנוטות לפורענות יותר מאחרות כך למשל הבורסה בירך. כאשר נוצרת דלקת בבורסה זו, היא נקראת “טרוכנטריק בורסיטיס” (טרוכנטריק= הזיז בירך מעליה יושבת הבורסה, בורסיטיס= בורסה דלקתית).

בורסיטיס בירך – מדוע ולמי זה קורה?

 • טרוכנטריק בורסיטיס היא תופעה הנפוצה מאוד אצל נשים בגיל הביניים(פי 4 מגברים!)
 • ספורטאים העוסקים בריצה, רכיבה על אופניים וטיפוס מדרגות
 • אוכלוסייה הסובלת מעודף משקל
 • אוכלוסייה המבלה את יומה בעמידה ממושכת (שומרים, מוכרות וכו’)
 • בעיות חוזרות של כאבי גב תחתון (פריצת דיסק, שינויים ניווניים, עקמת וכו’)
 • נטייה לדלקות ולהסתיידויות במפרקים שונים בגוף
 • ניתוחים באזור הירך
 • חבלה ישירה בבורסה

סימנים וסימפטומים:

דלקת בבורסת הירך יכולה להתחיל בהדרגה או בבת אחת ולרוב מופיעים הסימנים הבאים:

 • תיאור של המטופלים שבכל עת שהם עומדים על הרגל הכואבת ומרימים את הרגל הבריאה באוויר מופיע כאב.
 • לעיתים התלונות מערבות גם כאבי גב תחתון שמופיעים עקב ההליכה הלא מאוזנת שמשלבת צליעה.
 • הכאב מופיע בזמן שכיבה על הירך של הצד הפגוע.
 • בזמן הקימה משכיבה קיים קושי בביצוע מספר צעדים ראשונים ולכן הכאב מלווה תחילה בצליעה ולאחר מכן הכאב פוחת וההליכה משתפרת.
 • הכאבים מתחילים מהישבן ומקרינים לכיוון הירך ואף יורדים לאורך הצד החיצוני של הירך עד לברך בצידה החיצוני.
 • בזמן הטיה של הגוף לצדדים מופיע כאב לאורך הירך.
 • בזמן שכיבה על הצד הבריא והרמת הרגל הפגועה מעלה כמעיין פיסוק מופיעים כאבים בישבן והם מקרינים לאורך הירך ועד לברך.
 • בזמן מגע חיצוני של הירך בצידו החיצוני מופיע כאב חד.
 • חיכוך קל של האזור יוצר כאב מקומי ולפעמים הוא אף מקרין מטה לכוון הברך.
 • הכאבים מתגברים בלילה ולפעמים נוטים להעיר את החולה תוך כדי שינוי תנוחה במהלך השינה.
 • הכאבים מתגברים תוך כדי הליכה ממושכת.
 • בזמן עליה במדרגות בכל עת שמנסים להעמיס משקל על הרגל החולה תיתכן הופעת כאב חד בירך כולל הקרנה לעבר הברך.
 • בזמן קריעת ברך עלולה להופיע תחושת כאב חד בצד החיצוני של הירך

תסמינים:

 • נפיחות מקומית וכאבים בירך בעוצמה משתנה או כאבים מתמשכים וחריפים מעל חלקו החיצוני של מפרק הירך יהיו התסמינים העיקריים בגין דלקת בטרוכנטריק בורסה. שמה העברי של בורסה זו הוא “אמתחת תל הירך”. הכאב יכול להקרין מטה לכיוון הצד החיצוני של הירך והברך ומעלה לכיוון הישבן. הכאבים יוחמרו, ולו לזמן קצר, לאחר ישיבה ממושכת או נהיגה או כול מאמץ הכרוך בביצוע תנועות חוזרות עם מפרק הירך כגון הליכה, ריצה, עלייה או ירידה במדרגות.
 • גם עמידה ממושכת, שכיבה על הצד המעורב או הפעלה של לחץ ישיר על הצד הדלוק יחמירו את הכאבים. שכיבה על הצד אחראית גם להפרעות שינה קשות שכן הכאב החריף כתוצאה משכיבה על הצד הדלוק עלול להעיר אתכם שוב ושוב

הכאב בד”כ ממוקם על בליטה בעצם הירך הנקראת טרוכנטר. כשאנו עומדים זקוף עם ידיים בצידי הגוף, כף ידינו נוגעת בירך בערך באותה נק’. לרוב, הכאב מקומי, אבל במקרים קשים יותר יש הקרנה במורד הרגל. הכאב לרוב מוחמר בזמן שכיה על הצד הכאוב ובמקרים קשים יותר אף מפריע לשינה. כמו כן, הכאב יכול להופיע בזמן עמידה על הרגל, קימה מישיבה לעמידה, עליה או ירידה במדרגות או בזמן הליכה ונשיאת משקל על הרגל.

לרוב אנו רואים מהלך של החמרה והטבה בכאב כתלוי שפעילויות שאותן ביצע האדם.

בורסה היא שק קטן שבחלקו הפנימי מצויה רקמה סינוביאלית שמייצרת נוזל סינוביאלי. תפקידה של רקמת הבורסה היא ליצור הפרדה בין רקמות דינאמיות כגון גידים ושרירים לעצמות וזאת כדי למנוע חיכוך ופציעה של הרקמות הללו. אלא שתפקיד הגנתי זה גורם לשק הבורסה “לחטוף” את כול הלחצים וחושפת אותו לפגיעה ולדלקות. בגופנו מתפקדות מאות בורסות המבצעות את תפקידן במסירות ראויה. נשים פגיעות יותר מגברים לסבול מטרוכנטריק בורסיטיס בשיעור של 4:1. גם גיל מהווה פקטור וגברים ונשים מבוגרים מעלים באופן מובהק את הסיכוי שלהם להתפתחות בורסיטיס בירך. גם הסיכוי לסבול מטרוכנטריק בורסיטיס דו צדדי הוא גבוה הרבה יותר בקרב נשים.

הבורסה הינה שקית קטנה של נוזל מפרקי.
תפקידה לשמש מעין כרית למניעת חיכוך בין רקמות שונות, בד”כ בין גידים לעצמות.
כמעט ליד כל מפרק קיימת בורסה. בגוף קיימות כ 160 בורסות כאלו.
כאשר נוצרת דלקת בבורסה היא נקראת בורסיטיס. הסיומת “יטיס” משמעה דלקת.
הדלקת נוצרת עקב גירוי ולחץ על הבורסה, שכאמור ממילא נמצאת במקום בו יש חיכוך גבוה.
הבורסות השכיחות בגוף בהן יש נטייה להתפתחות דלקות הן בכתפיים, במרפקים, בברכיים ובירך.
מהו הטרוכנטר? הטרוכנטר הוא שמה של הבליטה בעצם הירך.
מעל הטרוכנטר בירך נמצאת בורסה שמונעת חיכוך בין שרירי הירך לעצם, בורסה זו נקראת טרוכנטריק בורסה, כלומר – הבורסה של הטרוכנטר.
כאשר יש דלקת בבורסה זו, יש טרוכנטריק בורסיטיס.

טרוכנטריק בורסיטיס (בורסיטיס טרוכנטרית) יכולה לקרות אצל כל אחד, אך היא נפוצה במיוחד אצל שתי קבוצות:
• אצל ספורטאים שהספורט שלהם כולל הרבה ריצות
• אצל נשים בגיל הביניים לרוב עם עודף משקל, ובדרך כלל גם הסובלות מכאבי גב תחתון.

גורם עיקרי הן פעילויות שגורמות ללחץ על הטרוכנטר כמו נסיעה על אופניים, ריצה, טיפוס במדרגות או עמידה ממושכת.
כמו כן הדלקת יכולה להיגרם ע”י חבלה ישירה לירך כמו נפילה על הירך, מכה ישירה כמו היתקלות עם הירך בשולחן או שכיבה על הצד לפרק זמן ממושך.
גורם נפוץ נוסף הוא בעיות בעמוד השדרה או הבדל באורך רגליים. כאשר רגל אחת קצרה מהשנייה ביותר משני סנטימטר הדבר משפיע על צורת ההליכה ויכול לגרום לעומס על הירך

בורסיטיס בירך טיפול ופתרונות:

 1. גלי הלם- הבורסה במפרק הירך נמצאת מתחת לשרירים באזור עמוק יחסית. גלי ההלם הם בעלי יכולת חדירה לעומק הרקמה ופועלים לטיפול מקומי בדלקת ע”י עירור תהליכי ריפוי טבעיים בגוף. גלי ההלם גורמים לעליה בזרימת הדם המקומית התורמת לסילוק חומרי הפסולת שהדלקת יוצרת ולעליה בקצב חילוף החומרים ברקמה ובכך מעודדים את החלמת הרקמה הפגועה פרט לכך, גלי ההלם פועלים לשבירת מעגל הכאב הכרוני המתמשך באמצעות הנקישות שהמכשיר יוצר ע”י שינוי של שדר הכאב מהמקום הפגוע למוח. למעשה, גלי הלם בשילוב עם טיפולי פיזיותרפיה והדרכה נכונה עשויים לפתור באופן מלא את הפתלוגיה ולאפשר חזרה לאיכות חיים גבוהה.
 2. מתיחות ירך לכל הכיוונים – ע”י מתיחות נכונות ושחזור של טווח התנועה במפרק, גדלה זרימת הדם המאפשרת לרפא את הבורסה המודלקת ולמנוע דלקות חוזרות ונשנות.
 3. חיזוק שרירים – תרגילים רפואיים לשרירים הסמוכים יגבירו את זרימת הדם המקומים וירוידו עומסים מהאזור הרגיש. תרגול נכון יעזור לחזק את כל האזור ולהפחית עומסים מהאזורים הרגישים.
 4. עיסוי מקומי – עיסוי הרקמה הרכה מגביר בצורה משמעותית את זרימת הדם לאיזור, מאפשר לרפא trigger points”” – נקודות המועודות לפורענות על גבי הרצועות והשרירים אשר לא מקבלות מספיק חמצן. יש לדעת היכן וכיצד לבצע את העיסוי המסויים הזה ובכך גם לשמור על המפרק מצרות עתידיות.

מטופלים ממליצים: