אם אתם קוראים את המאמר הזה, אתם קרוב לודאי ישובים על כסא במשרד או בבית, וקוראים מתוך מסך מחשב או מכשיר נייד. האם אתם יושבים נכון ונוח? האם הגב אינו כפוף, הצוואר נינוח והשרירים אינם נוקשים או תפוסים? יכול להיות שאתם חשים נוקשות או אי נוחות, אך לא חשבתם עד כה על דרכים לשפר את המצב.

לעתים אנו יושבים זמן כה רב, עד שאיננו חשים בבעיה. בעידן שלנו, אנשים רבים שרויים בתנוחה של ישיבה ועבודה מול מחשב משך שעות רבות ביום. זהו אחד המצבים המזוהים ביותר עם עומס על מערכת השלד, כאבי צוואר, גב ומתח שרירים. אך גם מהלכים שגרתיים ומקצועות שונים אחרים עשויים להוביל לעומס, לנזקים פיזיולוגיים, למתח ולכאבים. ייעוץ ארגונומי נועד להכין ולשפר את סביבת העבודה והחיים כך שיתאימו לאדם המשתמש ויאפשרו עבודה ופעילות בנוחות, ברווחה ובבריאות. במאמר שלפניכם נבאר מהי ארגונומיה, מהו ייעוץ ארגונומי, מה הוא כולל ומה חשיבותו.

מהו מדע הארגונומיה?

ארגונומיה היא מדע, ששמו לקוח מן היוונית ומשלב בין ארגו – שמשמעו “עבודה” לנומוס – שפירושו “חוק”. מן השילוב, מתקבלת השאלה – איך כדאי לעבוד? ארגונומיה היא, אם כן, מדע שבוחן את הקשר בין בני האדם לסביבתם, ובתוך כך את גם את הממשק ואת כל הקשור לסביבת העבודה. ארגונומיה נחלקת לשלושה תחומי מחקר ועניין עקריים:

  • ארגונומיה פיזיולוגית – עוסקת במבנה הפיזיולוגי של בני אדם ובתפקוד הגוף נוכח פעילות ועומסים גופניים ופסיכולוגיים.
  • ארגונומיה הכרתית – עוסקת בתהליכים הכרתיים ומחשבתיים, כדוגמת זכרון, מיקוד תשומת לב ותפישה והקשר שלהם למרכיבים אחרים במערכות הסובבות (לדוגמא – עומסים נפשיים בעבודה, חוסר מיקוד והסחות דעת כתוצאה של התרחשויות בסביבה, ממשק בין האדם למכשירים טכנולוגיים ולמחשב ועוד).
  • ארגונומיה של ארגונים – בוחנת כיצד לתכנן ולייעל מערכות ארגוניות ולשפר מבנים, דפוסים ותהליכים במסגרת העבודה (למשל – תכנון נכון של לוח הזמנים של העובדים, ייעול של עבודת הצוות, הגברת המוטיבציה והסיפוק מן העבודה ועוד).

במסגרת הנדסת גורמי אנוש, אוספים מהנדסים את המידע מן השטח, ומשלבים אותו עם עקרונות הארגונומיה, על מנת לעצב ביעילות ובנוחות סביבות חיים ועבודה. שילוב של הממצאים מן השטח עם התאוריה והעקרונות של תחום הארגונומיה מאפשר לייעל ולשפר את סביבת העבודה, להגביר את הנוחות וקלות התפעול, להעלות את התפוקה (במקומות עבודה או בעבודה מול מחשב, למשל) ולשמור על הבריאות הגופנית ועל רווחה נפשית של האנשים.

מהו ייעוץ ארגונומי ומדוע הוא חשוב?

ייעוץ ארגונומי מורכב מבדיקה של סביבת העבודה והחיים, המלצות ויישום של המלצות והתאמות לשם שיפור המרחב כדוגמת החלפה או שיפור של הרגלי עבודה שגויים או לקויים, תכנון עמדות עבודה נוחות ומותאמות לצרכי העובדים, תרגול תנוחות ופעולות נכונות ועוד. מחקרים מראים כי במקומות עבודה בהם ניתן ייעוץ ארגונומי מתחוללים, בין היתר, התהליכים הבאים:

  • שיפור ביעילות ובמוטיבציה של העובדים ודיווח על יותר סיפוק ופחות שחיקה ממקום העבודה.
  • עלייה בתפוקה ופחות “טעויות אנוש”.
  • ירידה בפגיעות פיזיות ופחות היעדרויות על רקע של מחלות ונזקים גופניים.

מה כולל ייעוץ ארגונומי וכיצד הוא מתבצע?

ייעוץ ארגונומי מתבצע בדרך כלל בסביבת העבודה (או החיים – בבית, במשרד ובכל אתר שבו מתקיימים ממשקים קבועים בין משתמשים לסביבתם). הייעוץ מתמקד במיפוי סביבת הפעילות, איתור גורמים של סיכון וליקוי, בחינת שגרת העבודה, התנועות, התנוחות, היציבה, אופן השימוש בציוד וכו’. בהמשך ניתנות המלצות ליישום על מנת ליצור סביבת עבודה ומגורים משופרת. כך למשל, ההמלצות יכולות להיות הגבהת מסך המחשב כך שיאפשר תנוחה זקופה, שינויים במרחב העבודה כדוגמת החלפת כסא, הוספת מדרך מוגבה לרגליים, שינויים בתאורה הכללית, התאמת מסך המחשב לעבודה ממושכת (מבחינת הקרינה הנשקפת ממנו והבוהק שלו), הסרת גירויים מן הקירות וכן הלאה.

הבה ונדגים: סביבת עבודה משרדית שאינה מתוכננת נכון עשויה לגרום עם הזמן לדלקות בגידים או במפרקים (למשל של היד האוחזת בעכבר או בשל הקלדה מרובה בתנוחה לא נכונה), לשרירים תפוסים, כאבי גב ועוד. הנטייה הטבעית שלנו היא להזניח את הטיפול בכאב או בפגיעות, לטפל נקודתית ולשכוח לאחר שהכאב חולף. אך הגוף זוכר, ופגיעות קטנות עשויות להצטבר ולהוביל לנזקים גדולים ומתמשכים בעתיד.

ייעוץ ארגונומי ויישום ההמלצות והמסקנות לאחריו מעניקים לעובדים במקומות עבודה (ולבני אדם בכלל, במקרה שמדובר בייעוץ בסביבה הביתית) כלים לשמירה על רווחתם הגופנית והנפשית. שיפור סביבת העבודה והמחייה מבחינה ארגונומית תורם להפחתת נזקים, כאבים ופגיעות בטווח הקצר והארוך גם יחד. ייעוץ ארגונומי תורם גם לתחושת ההעצמה והרווחה של עובדים, מאחר והוא מעניק להם אפשרויות לתרגול, חיזוק, שיפור והימנעות מתנוחות לקויות, ובכך נותן בידיהם כוח והזדמנות להיטיב עם עצמם.