אחת התלונות השכיחות ביותר בפי מטופלים אצל רופאי משפחה ואורתופדים היא על כאבים בכתף. פעמים רבות לאחר בירור ובדיקות הדמיה רבים מהמתלוננים מקבלים את התשובה כי קיימת אצלם היווצרות של משקעי סידן בגיד, ובהגייה הרפואית – בעיית הסתיידות בכתף.

במה בדיוק מדובר? מהן הסיבות לתופעה? וכיצד מטפלים בה? להלן התשובות לכל השאלות הללו.

אז מהי הסתיידות בכתף?

הסתיידות היא מילה שנועדה לתאר הצטברות של משקעי סידן ברקמות. ישנן הסתיידויות שונות שעלולות להתרחש בגוף, בין היתר הסתיידות של העורקים (טרשת העורקים), הסתיידות בכליות (אבנים בכליות) ולענייננו – הסתיידות בגידים.

כאשר מדברים על הסתיידות בכתף מתכוונים למעשה להצטברות של משקעי סידן לאורך הגידים בכתפיים. המשקעים הללו קשיחים ביותר והם מצטברים שם לאורך השנים, לעתים ללא סימפטומים בכלל. בשלב כלשהו בחיים ומסיבות מגוונות, ההסתיידות גורמת להתפרצות של דלקת מקומית הגוף חש כי משקעי הסידן רבים מדי באזור הגיד ומתחיל להפעיל תהליך דלקתי שמטרתו הוא ספיגת המשקעים. להוריד את הצהוב… התהליך הדלקתי הוא זה שגורם לכאבים חזקים באזור הכתף והופעת מגבלות בתנועה.

מדוע זה קורה? הדעות לכך חלוקות אך נראה כי פעילות יתר של הכתפיים או חוסר פעילות הן אלו שגורמות להיווצרות משקעי הסידן לאורך הזמן. מדוע מתרחש התהליך הדלקתי בשלב זה או אחר של החיים ומופיעים הכאבים? לכך אין עדיין תשובה.

טיפול בהסתיידות בכתף

לאחר אבחון הסתיידות בכתף עומדות בפני הרופא מספר אפשרויות טיפול בהתאם לדרגת החומרה של הדלקת והנזק לגיד. בשלב התחלתי שימוש בתרופות נוגדות דלקת עשוי לשפר את המצב, לשפר טווחי תנועה ולאפשר למטופל להימנע מכאבים בזמן פעולות יומיומיות. במצבים יותר מורכבים ניתן להזריק סטרואידים (קורטיזון) לגיד ולעצור את התפתחות הדלקת שם. החיסרון הוא שלעתים הבעיה חוזרת על עצמה לאחר מס שבועות/חודשים מאחר והטיפול הוא רק בדלקת ולא במכלול הבעיה. במקרים חמורים יותר עולה הצורך בניתוח שמטרתו הוא סילוק אגרסיבי של משקעי הסידן הנוקשים ותיקון הגיד שנפגע.

גלי הלם – האופציה הטיפולית הטובה ביותר בימינו

אחוזי ההצלחה של השימוש בסטרואידים והאופציה הניתוחית אינם גבוהים. האופציה שנתגלתה כבטוחה ויעילה ביותר לטיפול בהסתיידויות גידים בכלל וכתף בפרט היא השימוש בגלי הלם לצד טיפולי פיזיותרפיה. גלי ההלם מפרקים את ההסתיידויות וגורמים לשיפור זרימת הדם סביב רקמת הגיד ומביאים לפינוי יעיל יותר של משקעי הסידן העיקשים ממנו.

תהליך זה עוזר לגוף להתמודד עם הדלקת באופן טבעי (בעזרת גלי הלם, הסתיידות בכתף טיפול טבעי לחלוטין ואחוזי ההצלחה גבוהים בהרבה מהמקרים מסוגים שונים של רפואה קונבנציונלית) כך שמורגשת הקלה משמעותית החל מהטיפול הראשון, ללא כאבים וללא שימוש בתרופות. אחוזי ההצלחה של הטיפול גבוהים ביותר ומורגשים כבר לאחר מפגשים בודדים.

חשוב לציין כי הסתיידות בכתף היא תופעה שעשויה לחזור על עצמה גם לאחר הריפוי, אך נראה כי הטיפול בגלי הלם מוכיח את עצמו גם במניעת הישנות התופעה, ולכן חשוב מאוד לברר על אופציה זו לפני שרצים לניתוחים ומבצעים פעולות אגרסיביות ופולשניות שאינן תמיד מצליחות.

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא עלות עבור טיפול בהסתיידות בכתף צרו קשר דרך הטופס או מלאו את השאלון באתר וקבלו תשובה מקצועית תוך 48 שעות!

מטופלים ממליצים: