לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה התקשרו עכשיו: 054-4520892 (שירי)

דלקת בגיד הפיקה, או בשמה הנוסף, jumper’s knee (ברך קופצים) , היא דלקת שמקורה בשימוש יתר ועבודה בעומסים גבוהים מידי מה שיוצר בסופו של דבר תהליך דלקתי בגיד. מצב זה מאופיין לרוב בכאב המתמקד באזור התחתון של עצם הפיקה ועד לאזור אחיזתו של הגיד בעצם השוק. ישנן דרגות שונות של דלקת בגיד הפיקה והן מתחילות מכאבים רק בזמן פעילות גופנית ועד לכאב קבוע במנוחה ובפעילות ובמקרה החמור ביותר גם קרע מלא של הגיד. במצבי דלקת כרוניים ממושכים, נוצרים שינויים מבניים בגיד ואף מיקרו קרעים, מצב המצריך טיפול שמטרתו ריפוי הגיד מהדלקת, וחזרה לפעילות בצורה מתונה ומדודה.

הסיבות לדלקת בגיד הפיקה הן רבות ומגוונות ויכולות לכלול מרכיבים חיצוניים כמו עומס לא מדורג באימונים, אימון על משטחים קשים מידי (אספלט), חוסר איזון שרירי וחוסר גמישות בשרירי הרגליים ובעיקר שרירי הירך האחוריים והארבע ראשי, פעילות הכוללת קפיצות חוזרות ועוד.

דלקת בגיד הפיקה

אז מה קורה שם בגיד?

העומס החוזרני המופעל על הגיד יוצר מיקרוטראומות באזורים שונים בו וגורם להחלשותו וליצירת תהליך דלקתי מקומי הגורם לכאב. מצב זה יכול להימשך שבועות וחודשים רבים והופך למצב כרוני ויקרא טנדינופתיה (tendinopathy) . אחת הסיבות לכך שמצבים אלו נוטים להפוך לכרוניים היא הסיבה שאין בגידים אספקת דם טובה ולכן הריפוי בהם איטי ובעייתי יותר מאזורים אחרים בגוף.

איך יודעים שזה מה שיש לי ומאבחנים?

אבחון יכול להיות מבוצע ע”י רופא משפחה, אורטופד וכמובן פיזיותרפיסט מוסמך אשר מבצעים בדיקה קלינית ידנית ו/או יחליטו גם על תוספת של בדיקות דימות כמו אולטרסאונד או MRI. בבדיקה, הכאב יתרכז בעיקר בחלקה הקידמי של הברך לרוב בחלקה התחתון של הפיקה.

איך מטפלים?

טיפול בדלקת בגיד הפיקה כולל מספר מרכיבים והוא הדרגתי וכולל:

טיפול בגיד הפיקה

  1. הפחתת פעילות המעמיסה על הגיד כמו קפיצות, ניתורים וכו’.
  2. שימוש בתרופות NSAIDs‏ (NonSteroidal Antiinflammatory Drugs) בהתאם לצורך
  3. שימוש בקומפרסים של קרח על האיזור- לאחר פעילות או להפחתת כאבים- לא יותר מעשר דקות כל שעתיים ולא ישירות על העור.
  4. עיסוי לרוחב הגיד- deep friction massage – בניצב לסיבים שלו למשך מספר דק (כ 10)- דבר המעודד תנועתיות טובה בגיד, זרימת דם ומניעה של הידבקויות.
  5. תוכנית תרגילים מובנת ומדורגת עומסים הכוללת חיזוק של כל השרירים הסובבים את הברך והירך ובינהם: quad (ארבע ראשי), hamstring, gastrocnemius- soleus, שרירי ה glut ומרחיקי ומקרבי ירך. כמו גם עבודה על מרכיבים פרופריוספטיביים (תחושה עמוקה) בתרגול עם משטחים לא יציבים שונים (“פיתה”, בוסו וכו’).
  6. שימוש במכשור כמו זרמים חשמליים, אולטרסאונד והטיפול החזק והאפקטיבי ביותר והוא מכשיר גלי ההלם.

מדוע מכשיר גלי ההלם כה יעיל ומהו השילוב הטיפולי המנצח?

גלי ההלם מטפלים בבעיות מסוג דלקות והסתיידויות גידים וכמובן יעילים מאוד גם עבור דלקת בגיד הפיקה. אחד היתרונות המרכזיים של טיפול זה הוא הזרמת הדם המאסיבית למקום. כמו שציינו קודם, גידים הם אזורים עם אספקת דם דלה באופן טבעי ולכן הריפוי שם כה איטי. גלי ההלם מזרימים המון דם לאזור בזמן הטיפול וגם יוצרים אפקט של עירור ועידוד צמיחה של כלי דם חדשים באזור המטופל מה שמתמרץ את תהליך ההחלמה במקום. בנוסף, גלי ההלם עובדים ישירות על הגיד כך שאם קיימות הסתיידויות או מיקרו קרעים היוצרים אי סדירות במבנה הגיד, גלי ההלם “מנקים” אותם והגיד עובד תהליך של התחדשות. השילוב של טיפול בגלי הלם בטיפול בדלקת בגיד הפיקה מקצר באופן משמעותי את מהלך השיקום לעומת טיפול פיזיותרפי ללא גלי הלם.

השילוב של גלי הלם יחד עם טיפול פיזיותרפי מותאם אישית יביא לתוצאות הטובות ביותר, בזמן הקצר ביותר ועם סיכויים קטנים יותר להישנות הבעיה.

סגירת תפריט
Call Now Button
לאבחון ראשוני חינם - לחץ כאן

לאבחון ראשוני חינם
אצלי בקליניקה
התקשרו:
054-4520892 (שירי)

או צרו איתי קשר באמצעות הטופס


דילוג לתוכן