טיפולי פיזיותרפיה: אזור כף היד

מבנה מורכב המאפשר פעולות במוטוריקה גסה ועדינה. הפציעות יכולות להיות על רקע שחיקתי מעומס חוזרני (דלקות) או מטראומה פתאומית (נפילה, פציעות ספורט וכו')

קצת על אזור כף היד

כף היד הוא מבנה מורכב המכיל עשרות עצמות,שרירים,רצועות, עצבים וכלי דם . מבנה מורכב זה מאפשר פעולות מגוונות מאוד – פעולות עדינות כמו כתיבה או נגינה ופעולות המערבות כוח רב כמו עבודות בניין וטיפוס.

אפשר לחלק את היד לשלושה חלקים עיקריים:

שורש כף היד (wrist) – מורכב מהעצמות הקרפליות- Carpal (8)- עצמות קטנות בעלות מבנה לא סדיר
כף היד (palm)– בנויה מעצמות המסרק- Metacarpal (5)- עצמות ארוכות מעוגלות בקצוות
אצבעות (fingers)– כל אצבע מורכבת מ 3 עצמות גליליות (חוץ מהאגודל שאין לו את העצם הגלילית האמצעית).

עצמות שורש כף היד יוצרות מפרק יחד עם עצמות הרדיוס (Radius) והאולנה (Ulna) שנמצאות באמה.

כל אזור כזה עובד בתאום מושלם עם האחר על מנת ליצור תנועה נורמלית וחופש תנועתי. הבעיות היכולות להתרחש בכל אחד מהחלקים יכול להיות קשור לעומס שאנו יוצרים, מבנה אנטומי מולד, טראומה/פציעת ספורט ועוד. כך למשל בשורש כף היד יכולה להיווצר בעיה בשם תסמונת התעלה הקרפלית, בכף היד יכול להיות שבר מנפילה על יד מושטת ובאצבעות פציעות כמו טריגר פינגר (trigger finger) וכו'.

אזור כף היד

התנועות הקיימות בכף היד כוללות כפיפה ופשיטה של שורש כף היד, הטייה צידית של כף היד, כיפוף ,פשיטה, הרחקה וקירוב של האצבעות.

השרירים המכופפים:

השרירים המכופפים אחראים על תנועות כמו כיפוף שורש כף היד והטייה שלה לכיוון הזרת או האגודל, מכופפי האצבעות (השטחיים והעמוקים) ומכופף האגודל שנפרד משאר האצבעות. והם:

פלקסור קרפי אולנריס (Flexor Carpi Ulnaris) פלקסור קרפי רדיאליס (Flexor Carpi Radialis)

פלקסור דיגיטורום סופרפציאליס Flexor Digitorum Superficialis, פלקסור דיגיטורום פרופונדוס , Flexor Digitorum Profundus)) , פלקסור פוליסיס לונגוס ((Flexor Pollicis Longus

השרירים הפושטים: האחראים על תנועה אחורנית של פשיטה.

גם הם מחולקים לשרירים הפושטים את שורש כף היד ויוצרים הטייה לכיוון הזרת או האגודל, פושטי האצבעות, פושטי האגודל (הארוך והקצר) ופושט הזרת.

השרירים הפושטים: ( Extensor Carpi Ulnaris) Extensor Carpi Radialis Longus) )Extensor Digitorum) ), (Extensor Pollicis Brevis), (Extensor Pollicis Longus), ( Extensor Digiti Minimi)

מלבד שרירים אלו ישנם גם השרירים הפנימיים הקטנים של כף היד- השרירים האינטרינזיים – (Intrinsic) הכוללים את ה Interossei , Lumbricals.

שרירים אלו מאפשרים עבודת מוטוריקה עדינה ומורכבת ואחראים על תנועה של כפיפה, פשיטה, הרחקה וקירוב האצבעות.

סוגי הכאבים בכף היד

כאבים המופיעים בכף היד יכולים להיות ממוקדים לאזור קטן אחד כמו למשל בטריגר פינגר או מפושטים למספר אזורים כמו למשל בתסמונת התעלה הקרפלית שמאופיינת בכאב בשורש כף היד עם הקרנות לאצבעות ואף לאמה. הבעיות האורטופדיות האופייניות לאזור זה יכולות להיווצר מעומסים שונים כמו עבודה מול מחשב, אימון כושר לא מאוזן בעומסים, טכניקה לא נכונה בספורט ועוד.

הכאב יכול להיות ממקור שרירי כמו דלקות גידים ושרירים תפוסים, מפרקי כמו שינויים ניווניים או שברים, עצבי או מכלי הדם. בעיה בכפות הידיים יכולה להיות למגבלה תפקודית משמעותית בביצוע מטלות פשוטות מהיומיום או לגרום להפסקה של פעילות ספורטיבית ואף לגרום לבעיה תעסוקתית.

כאבים באזור כף היד

קובעים טיפול ומפסיקים את הכאב

כאבים בכף היד יכולים להיפטר במספר טיפולים ממוקד של פיזיותרפיה בשילוב גלי הלם. מגבלה בכף היד היא מגבלה קשה המשפיעה מאוד על מהלך החיים התקין. אל תוותרו על הספורט שלכם או אפילו על פעולות פשוטות בבית, צלצלו היום לייעוץ ע"י פיזיותרפיסטית מוסמכת ותתחילו לחזור לעצמכם!

צלצלו 053-4916670 שירי צ'רבוננקו אילוז

  לקוחות ממליצים

  מטופלים מספרים על חווית הטיפול שעברו בקליניקה:

  דיקור יבש בשילוב פיזיותרפיה לכאבים בכתף, בכף היד ובשכמה

  דיקור יבש וטיפול בגלי הלם בכאבים בכפות הידיים

  מאמרים ומידע נוסף על כאבים באזור כף היד

  • טריגר פינגר וגלי הלם – Trigger Finger

  טריגר פינגר וגלי הלם – Trigger Finger

  מה זה אצבע הדק? אצבע הדק (trigger finger) היא סוג של דלקת גידים בגידים המכופפים של האצבעות, הבעיה נפוצה למדי. הגידים לאצבעות הם כמו חבלים קטנים הקשורים לשרירים באמה שבאמצעות התכווצותם, מניעים את האצבעות באמצעות הגידים שנאחזים בעצמות האצבע. בסופו של דבר, אצבע הדק הינה תופעה של דלקת במעטפת הגיד [...]

  חלוקת אזורי הכאב

  בחרו באיזור המתאים לאיזור הכאב שלכם וצפו בכל סוגי הטיפולים המוצעים.