טריגר פינגר

מה זה טריגר פינגר?

טריגר פינגר או אצבע הדק הוא מצב בו אחד או יותר מהגידים המכופפים של האצבעות בכף היד עובר תהליך של עיבוי, נפיחות ולעיתים אף הסתיידות הגורם לבעיה בכיפוף ויישור האצבע. בזמן כיפוף האצבע הגיד עובר במן "תעלה" הנוצרת ע"י רצועה במבנה של טבעת שתפקידה להצמיד את הגיד לעצם ולייעל את עבודתו. כאשר הגיד מעובה הוא אינו מצליח לעבור היטב בתעלה ונתקע. השם טריגר פינגר מגיע מאותה נקישה חדה שנוצרת כאשר מנסים לפתוח וליישר את האצבע בכוח ובבת אחת האצבע מתיישרת, לרוב עם כאב.

ישנן דרגות שונות של טריגר פינגר:

דרגה 1- ישנו כאב בבסיס האצבע, האצבע נתפסת לעיתים רחוקות

דרגה 2- כאשר מכופפים את האצבע, היא נתפסת בכיפוף אך ניתן ליישר אותה באופן אקטיבי עם פתיחת האצבע

דרגה 3- לא ניתן לכופף בכלל או שניתן לכופף את האצבע אבל לא לפתוח אותה אלא באמצעות היד השנייה באופן פאסיבי. לרוב יש כאב רב.

דרגה 4- לא ניתן ליישר את האצבע בטווח המלא שלה.

סימפטומים של טריגר פינגר:

הסימפטומים בטריגר פינגר משתנים על פי הדרגות של הפתולוגיה אך התלונות השכיחות הן חוסר יכולת ליישר את האצבע ונקישה כואבת כאשר היא נפתחת בבת אחת. ברוב המקרים בקימה בבוקר האצבעות נוקשות מאוד והנקישה אף היא חמורה יותר אך ככל שהמצב מחמיר התלונה ממשיכה לאורך כל שעות היום. יופיע כאב במישוש בסיס האצבע ואף קושי בפעילויות יומיומיות כמו הפעלת כוח בכף היד, כתיבה ועוד.

הסיבות לטריגר פינגר:

הסיבות להופעה של טריגר פינגר אינן חד משמעיות ובעבר חשבו כי הדבר קשור לעבודה מאומצת עם הידיים. נמצא כי הסובלים מסכרת הם בעלי סיכוי לפתח טריגר פינגר.

הגידים המעורבים בבעיה זו נתונים לכוחות רבים מצב היכול לגרום למספר דברים להתרחש. לעיתים מדובר בדלקת של הגיד עצמו, עיבוי הגיד וקושי שלו לעבור בתור השרוול/התעלה שלו. במקרים אחרים מצאו כי חלק מהתאים בסביבת הגיד עוברים שינוי ורוכשים תכונות הדומות לתאי סחוס מה שמשפיע על תנועת ההחלקה שלו.

טיפול בטריגר פינגר:

ישנה אופציה שמרנית ואופציה ניתוחית.

טיפול שמרני– הטיפול היעיל ביותר לטריגר פינגר הוא שילוב של טיפול בגלי הלם עם פיזיותרפיה. הטיפול בגלי הלם עובד על ריפוי הגיד הדלקתי ומנקה הסתיידויות במידה ויש, מחדש את הרקמה ומזרים המון דם לאזור. לגידים באופן טבעי ישנה אספקת דם נמוכה דבר המקשה על תהליכי ריפוי באזור. גלי ההלם מזרימים המון דם בזמן הטיפול ומעודדים צמיחה של כלי דם חדשים דבר המעודד ריפוי מקומי של הגיד. הפיזיותרפיה עובדת במספר מישורים על מנת להשלים את הטיפול בגלי ההלם ומתייחסת גם לשרירים הסובבים ולאלו הקשורים לגידים הבעייתיים וכוללת בין השאר עיסויים לגיד ולשרירים האחראים לכיפוף האצבעות, דיקור יבש, שימוש במכשור כמו אולטרסאונד ומכשירי זרמים, שימוש בפראפין, סד מנוחה לגיד ועוד.

טיפול ניתוחי וטיפולים נוספים– זריקות קורטיזון ישירות לגיד- לא ניתן לבצע יותר ממספר פעמים בודדות מאחר ומחליש את הגידים. בחולי סכרת עלול לגרום לשינויים חדים ברמת הגלוקוז בדם.

ניתוח– במקרים בהם אין תגובה לטיפול השמרני תישקל האופציה הניתוחית. בניתוח חותחים את הכניסה לתעלת הגיד כך שמתאפשרת כניסה חלקה של הגיד.הסיבוכים האפשריים לניתוח כוללים פגיעה עצבית תחושתית, זיהומים, רגישות באזור הצלקת ונוקשות האצבע המנותחת.

טריגר פינגר הינה בעיה נפוצה היכולה להיפטר במספר טיפולים בודדים של גלי הלם בשילוב פיזותרפיה ממוקדת. כאשר הבעיה בתחילת דרכה הרבה יותר קל לטפל בה וסיכויי ההצלחה עולים משמעותית.


רוצים לשמוע עוד פרטים על הטיפול?
צלצלו ל 054-4520892 וקבלו ייעוץ מפיזיותרפיסטית מוסמכת עוד היום.

טיפולי פיזיותרפיה המתאימים לטיפול בטריגר פינגר:

טיפול בגלי הלם

שימוש במכשיר טיפולי עוצמתי המיועד לזרז תהליכי ריפוי בבעיות אורטופדיות נפוצות בגופנו.

טיפול בדיקור יבש

טיפול באמצעות מחטים המוחדרות לנקודות טריגר לשחרור שרירים תפוסים והפחתת כאבים.

טיפול בטייפינג וקיניזיוטייפינג

טיפול המבוסס על חבישות באמצעות “מדבקות” המונחות על הגוף להגדלת טווחי תנועה ועוד.

טיפול באלקטרותרפיה

שימוש במכשירים שונים המפיקים זרמים חשמליים לצורך ריפוי והפחתת כאבים.

טיפולים מנואליים

טיפולים ידניים כמו עיסוי של רקמה רכה (שריר, גיד, פסיה), מתיחות של שרירים, מניפולציות ועוד.

ארגונומיה

שיפור סביבתו היומיומית של המטופל למזעור הנזקים משימוש בחפצים שאינם מותאמים לגוף האדם.

תרגילים רפואיים

תרגילים בדרגות קושי שונות, המותאמים ספציפי לבעיה, ליכולת המטופל ומשתנים על פי התקדמותו.

קבעו תור לטיפול בגלי הלם

פיזיותרפיה בשילוב גלי הלם יפתרו את הבעיה ויחזירו אתכם לפעילות מלאה תוך מספר טיפולים בודדים. רוצים לשמוע עוד? צלצלו עכשיו והתחילו בפתרון של הבעיה: 054-4520892

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות בנושא טריגר פינגר:

עדיין לא מצאת תשובה לשאלה שלך בעמוד הטיפול?
אשמח לקבל את שאלתך בטופס:

    מוצרים לרכישה

    מוצרים שיכולים לעניין אותך הקשורים לטריגר פינגר

    מאמרים ומידע נוסף על טריגר פינגר

    חלוקת אזורי הכאב

    בחרו באיזור המתאים לאיזור הכאב שלכם וצפו בכל סוגי הטיפולים המוצעים.