לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה התקשרו עכשיו: 054-4520892 (שירי)

קרע בגיד בכתף זהו מצב שכיח מאוד ויכול להיווצר כמקרה טראומה של נפילה או חבלה (overload) פתאומית ולחלופין יכול גם להיווצר מעומסים חוזרים ונשנים על האזור במשך שנים (overuse). ככל שהגיל עולה, הסיכוי לקרע עולה גם כן אך אין זה קשור ישירות לסימפטומים שמרגישים- ישנם מבוגרים עם קרעים בגידים שאינם מרגישים כל כאב או מגבלה תנועתית!

קרע בגיד בכתף

סיווג:

הקרע הנפוץ ביותר הוא קרע מקבוצת שרירי ה rotator cuff והוא שריר הסופרה ספינטוס  (supraspinatus). קבוצת שרירים אלו אחראים על תנועה וייצוב בכתף. ישנם מצבים של קרע חלקי שרק חלק מהסיבים הגיד נקרעים לעומת קרע מלא שיש נתק מלא בין שני חלקי הגיד ונוצר מן “חור” בגיד וכמובן קרע של מספר גידים אל מול קרע בודד.

מה מרגישים במצב כזה?

כמובן שיש לבצע בדיקות אצל אורטופד או פיזיותרפיסט כדי לאבחן שאכן מדובר בקרע בגיד הכתף ע”י בדיקות ידניות ודימות מתאים (אולטרסאונד, CT,MRI וכו’) אך אם אתם חשים אחד או יותר מהסימפטומים הבאים ואתם בפרופיל המתאים (בין הגילאים 40-60 -למרות שיתכנו מקרים גם בגיל צעיר יותר) כדאי לגשת לבדיקה ולעבור איבחון מתאים.

 אז מה מרגישים כשיש קרע בגיד הכתף?

  1. כאב מפושט בכתף עם הקרנה אופיינית בזרוע ועד למרפק, כאב בתנועה (הרמה של היד, יד מאחורי הגב וכו’)
  2. הגבלה בטווחי תנועה- ברוב המקרים נראה זאת אך ישנם מקרים של קרעים חלקיים בגיד שאינם מגבילים תנועתית בצורה משמעותית ויופיע רק כאב.
  3. כאבים בלילה ובשכיבה על הצד שנפגע- במצב שכיבה יש לחץ של עצם הזרוע שנדחסת לכיוון הגידים בכתף מצב המגרה את הגידים ומעורר כאבים- לעומת עמידה או ישיבה שעצם הזרוע מתרחקת מהגידים הפגועים.
  4. אם המצב ממושך לעיתים נראה גם ירידה במסת השריר מסביב לכתף מאחר והימנעות מתנועה כתוצאה מכאב מחלישות את השרירים ונפחם יורד עם הזמן.

לקריאת מאמרים נוספים בנושא:
דלקת בגיד הכתף
הסתיידות בכתף – סיבות ודרכי טיפול
דלקת בגיד ביד
דלקות גידים
קינזיו טייפינג לכתף

טיפול בקרע בכתף

למי זה קורה?

קרע בגיד הכתף יכול לקרות לספורטאים מענפים שונים כגון אופניים (חשופים יותר לנפילות), שחיה, האבקות וכדור יד ובעצם לכל ענף המערב תנועה חוזרנית בגפה העליונה. במרבית המקרים תהיה זו טראומה ישירה לאזור ונראה זאת בגילאים הצעירים. מהצד השני,תהיה האוכלוסייה שאינה פעילה בספורט וסובלת משינויים ניווניים באזור- לרוב בגילאים המבוגרים.כמובן שכל מקרה לגופו וישנם מקרים שאינם מתאימים לפרופילים אלו.

אפשרויות טיפול

ברוב המקרים שמדובר על קרע בגיד בכתף נתחיל עם טיפול שמרני ורק אם לא תהיה כל התקדמות ניתן לשקול התערבות ניתוחית. טיפולים נוספים הם מתן טיפול אנטי דלקתי- דרך תרופות אנטי דלקתיות, זריקות סטרואידים או PRP.

הטיפול השמרני עם התוצאות הטובות ביותר הוא הטיפול בגלי הלם בשילוב פיזיותרפיה. הטיפול בגלי הלם בקרע בגידים מקצר משמעותית את זמן ההחלמה מאחר וגלי ההלם מזרימים המון דם למקום בזמן הטיפול ומעודדים צמיחה של כלי דם חדשים המזרזים את ההחלמה מאחר וגיד הוא רקמה עם אספקת דם נמוכה באופן טבעי נתון אשר מקשה על הריפוי שלו.

על מה נעבוד בפיזיותרפיה?

הטיפול הפיזיותרפי בקרע בגיד הכתף מכיל מרכיבים רבים ומשתנה ממקרה למקרה מאחר והטיפול מותאם באופן ספציפי למטופל, לגילו, למטרותיו ולמצבו ההתחלתי.

מרכיבים שיופיעו בכל טיפול יהיו הפחתת כאבים, שיפור טווחי תנועה וחיזוק והגמשת שרירים סביב הכתף. טכניקות הטיפול יהיו מגוונות ומותאמות למקרה ויכללו שימוש במכשור כמו אולטרסאונד ומכשירי זרמים שונים, דיקור יבש, טכניקות טייפינג וקיניזיוטייפינג שונות, תרגילים רפואיים מותאמים אישית, טיפולים ידניים/מנואליים ועוד.

אני מזמינה אותך לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה.
התקשר/י אלי: 054-4520892 (שירי)
(התחייבות להצלחה!)

סגירת תפריט
Call Now Button
לאבחון ראשוני חינם - לחץ כאן

לאבחון ראשוני חינם
אצלי בקליניקה
התקשרו:
054-4520892 (שירי)

או צרו איתי קשר באמצעות הטופס


דילוג לתוכן