טיפולי פיזיותרפיה: גב וצוואר

הציר המרכזי של גופנו והוא עלול לסבול מפציעות שחיקתיות, טראומה ופציעות ספורט

קצת על אזור הגב והצוואר

עמוד השדרה שלנו הוא הציר המרכזי של הגוף, הוא מתחיל בבסיס הגולגולת ומסתיים באגן. תפקידו העיקרי הוא הגנה על חוט השדרה שנמצא בתוכו וייצוב הגוף.

עמוד השדרה בנוי חוליות המחולקות לאזורים ממוספרים:

7 חוליות צוואריות סרויקליות- C1-C7- CERVICAL

12 חוליות טורקליות- גב מרכזי- -T1-T12  THORAX – מסומנות גם באות D-   

5 חוליות לומבריות- גב תחתון L1-L5 –LUMBAR 

עצם העצה המחולקת ל 5 חוליות – סקרום- S1-S5 SACRUM

עצם הזנב- COCCYX – 4 חוליות מאוחות יחד

בין החוליות יושב הדיסק הבין חולייתי, העשוי רקמה ג'לטינית גמישה (nucleus pulposus)  וגבולותיו סיביים וקשיחים (annulus fibrosus). תפקידו העיקרי הוא ספיגת זעזועים מעמוד השדרה והוא מאפשר לו גמישות תנועתית. במהלך השנים האזור הג'לטיני מתייבש והופך לנוקשה יותר.

טיפולי פיזיותרפיה: גב וצוואר

הדיסק נתון לעומסים רבים ולעיתים יכול להינזק כמו בפריצת דיסק, בלט דיסק וכו'. האזורים המועדים ביותר "לפורענות" הם האזור הצווארי והאזור הלומברי/ הגב התחתון וזו מכיוון שאזורים אלו הם הרבה יותר תנועתיים משאר האזורים בעמוד השדרה שיותר מקובעים.

כך למשל פגיעות בדיסקים הבין חוליתיים יהיו לרוב באזורים אלו ולא באזור הטורקלי.

לחוליות יש זיזים אחוריים וצדדיים וגוף קידמי. חלקה האחורי הוא טבעת היוצרת מבנה של תעלה (כאשר החוליות אחת על השנייה), תעלה זו מכילה את חוט השדרה שמתחיל מהמוח והעצבים החיצוניים שיוצאים אל כל הגוף.

השרירים הקשורים לגב נמצאים בשכבות אחד על השני- שכבות עמוקות ושטחיות

ישנם שרירים שטחיים יחסית כמו הטרפז Trapezius והרחב גבי Latissimus dorsi שרירים עמוקים יותר כמו הרומבואידים Romboids, זוקפי הגב- Erector spine, המרובע מותני Quadratus Lumbarum וכו'.

גם שרירי הבטן שותפים לייצובו של עמוד השדרה וגם הם בנויים בשכבות- העמוק ביותר – הרחב בטני–Transversus Abdominis אחריו האלכסוניים- External & Internal Oblique והשטחי ביותר – Rectus Abdominis.

סוגי הכאבים באזור הגב והצוואר

ישנם מקרים שונים ומגוונים מאוד של כאבים ופתולוגיות שקשורות לגב לאורכו ולרוחבו ולכל מבנה בו. כאבי גב תחתון וכאבי צוואר ושכמות ממקור שרירי או עצבי, פריצות דיסק צווארי או מותני, היצרויות מסיבות שונות של התעלה הספינאלית, פגיעות ופציעות אקוטיות כמו "צליפת שוט" בצוואר בתאונת דרכים או שבר בחוליה מנפילה מגובה, דלקות פרקים, גידולים ועוד ועוד.

העצבים העוברים מחוט השדרה לפריפרייה גם הם עלולים להינזק ולגרום לכאבים ולהקרנות של כאבים לאורך הגפיים או אזורים מרוחקים מהגב. עצב יכול להילחץ ע"י מבנים שונים כמו דיסק שפרץ או אפילו שריר הנמצא בספאזם ולתת אותות של "מצוקה" הבאים לידי ביטוי בכאב מוקרן וכאב עצבי אופייני כמו נמלול, שריפה, עקצוץ ושינויים בתחושה בידיים או ברגליים לאורך מסלולי העצב.

תרגילים לגב ולצוואר

קובעים טיפול ומפסיקים את הכאב

כאבים ובעיות בגב ובעמוד השדרה נפוצים מאוד בכל שכבות הגיל ועלולים בקלות להפוך לכרוניים עם הזנחה בטיפול. כאבים אלו יכולים להיפטר במספר טיפולים ממוקד של פיזיותרפיה מותאמת אישית. אל תהפכו את הבעיה לכרונית מאחר ויש פתרון יעיל מאוד שיפתור אתכם מהמגבלה והכאב.

יש לכם שאלות נוספות? מוזמנים לצלצל עוד היום ואשמח לתת לכם ייעוץ טלפוני.

תפסיקו לסבול מכאב ותתחילו לחזור לתנועה חופשית!
צלצלו לייעוץ עם פיזיותרפיסטית מוסמכת ללא התחייבות! 053-4916670 שירי צ'רבוננקו אילוז

  לקוחות כותבים

  מטופלים מספרים על חווית הטיפול שעברו בקליניקה:

  כאבי ראש הנובעים ממתח בשרירי הצוואר

  טיפול בדיקור יבש ופיזיותרפיה לפתרון של כאבי צוואר וראש כרוניים

  טיפול בדיקור יבש בשילוב פיזיותרפיה לכאבים בכתף, בכף היד ובשכמה

  טיפול בכאבים והקרנות לרגל באמצעות דיקור יבש ופיזיותרפיה

  טיפול בכאבי גב תחתון עם הקרנה לרגל

  מאמרים ומידע נוסף על כאבים בגב והצוואר

  חלוקת אזורי הכאב

  בחרו באיזור המתאים לאיזור הכאב שלכם וצפו בכל סוגי הטיפולים המוצעים.