שבר בירך

איך ומדוע מתרחש שבר בירך?

הסיבה הנפוצה לשבר בירך או בצוואר הירך הוא נפילה בשילוב אוסטאופורוזיס- דלדול צפיפות העצם ("בריחת סידן"). זהו מצב מאוד נפוץ אצל מבוגרים מעל גיל 65. אמנם נפילה היא הגורם לשבר אך אין לטעות כי מדובר בטראומה משמעותית בוודאות על מנת לגרום לשבר, לעיתים מספיקה נפילה אף מגובה עמידה שאינה בעוצמה גבוהה ובמצבים כאלו החשד לאוסטאופורוזיס גבוה.

הסיבות לעליה בסיכון לנפילה בגיל המבוגר הן שונות: חולשת שרירים, בעיות ראייה ושמיעה, בעיות בשיווי המשקל, שימוש בתרופות, ליקויי תזונה , פגיעה תחושתית בעצבים הנמצאים ברגליים וסביבה לא בטוחה בבית (שטיחים, תאורה לא מספקת ומקלחת חלקה). לרוב מדובר באוכלוסייה שאינה פעילה גופנית באופן משמעותי וחלשה יותר פיזית.

הסיבות למחלת האוסטאופרוזיס היא ירידה ברמות האסטרוגן והטסטוסטרון בגיל המבוגר, עישון וחוסר פעילות גופנית.

מהם התסמינים של שבר בירך?

שבר בירך יכול להטעות במקרים מסויימים ולכן לאחר נפילה חייבים לוודא ע" צילום רנטגן שאכן אין שבר. במקרים מסויימים גם כאשר ישנו שבר היכולת ללכת אינה נפגעת ומרגישים רק כאב באזורים שונים המשתנים מאדם לאדם כמו בישבן, במפשעה,בברכיים או בגב וכמובן באזור הירך.

תסמינים נוספים הנראים בשבר הם חוסר יכולת ללכת או קושי בהליכה, גפה קצרה יותר מהשנייה, חוסר יכולת לסובב את הגפה וכאב בירך. אם אלו יופיעו גם אם לא היתה נפילה משמעותית, עדיין חייבים לגשת לרופא לבדיקה ולשלול שבר.

טיפול בשבר בירך:

מרבית המחקרים מראים כי האופציה הטיפולית הטובה ביותר היא לנתח מהר ככל הניתן ולהמשיך לשיקום. בתחילה השיקום מתבצע במרכזי השיקום השונים ולאחר מכן באופן אמבולטורי בקהילה.

מרבית המקרים ששברו את הירך יגיעו לניתוח לתיקון השבר. סוג הניתוח יהיה תלוי במספר גורמים, סוג השבר- למשל שבר בצוואר הירך או שבר עם תזוזה יטופל באמצעות החלפת מפרק הירך לעומת שבר תחתון של עצם הירך עצמה יתוקן בניתוח ע"י פלטות וברגים. קריטריון נוסף הוא מצבו הבריאותי של המטופל והעדפה של המנתח. מקרים מסויימים בהם ישנו שבר באגן לא ינותחו וגם לעיתים זו העדפת המשפחה של המטופל אך להחלטה זו יש לא מעט חסרונות העלולים להוביל להתדרדרות מהירה של מצבו.

לאחר הניתוח, יש להתחיל בתרגול לתנועה מהר ככל האפשר. ככל שהיכולת לנוע תתחיל מוקדם כך גם הסיכון לסיבוכים קטן כמו: היווצרות קרישי דם, פיתוח דלקת ריאות ופצעי לחץ. התרגול נעשה בעזרת הצוות הרפואי המטפל- הצוות הסיעודי יחד עם הפיזיותרפיסטים במחלקה.

כמו כן, יש לעקוב באופן מדוייק אחר הוראות המנתח על מנת לשמר את תוצאות הניתוח ולהגן על האזור המנותח. בשלבים ראשונים של השיקום הפיזיותרפיסט ילמד את המנותח איך לבצע הליכה עם אביזר עזר (הליכון/קביים), לימוד מעברים בסיסיים (קימה לעמידה, משכיבה לישיבה וכו'), עלייה וירידת מדרגות וכו'.

לאחר תקופת השיקום הראשונית והשחרור מבית החולים השיקום ממשיך בבית ובקהילה במכון הפיזיותרפיה. המטרות העומדות בפני המטפל והמטופל בשלב זה הן: השבת טווחי התנועה החסרים, החזרת כוח השרירים הגפה והפחתת כאבים ככל הניתן. שלב זה לרוב נמשך בן 6 ל 8 שבועות.

בשלבים מתקדמים יותר של השיקום, הפיזיותרפיה תתמקד בשיפור פונקציות מורכבות יותר כמו עבודה על שיווי משקל, שיפור הכוח של כל הגפה- שרירים ומפרקים נוספים שאינם קשורים ישירות לאזור השבר, חזרה לפעילות גופנית שהיתה לפני הניתוח- אם אכן היתה.

לסיכום, שבר בירך הוא מצב שכיח באוכלוסיה המבוגרת ולמרות שקיימת האפשרות להחלמה מלאה, לעיתים קשה להשיגה מסיבות שונות. ניתוח המבוצע סמוך לשבר ושיקום שמתחיל מהר ככל הניתן יעלו את הסיכויים להחלמה כמו גם תאום ציפיות אל מול המטופל.

מחפשים להתייעץ בנוגע לשיקום לאחר שבר בירך לכם או לקרוב אליכם? לא בטוחים שהשיקום בקופת החולים מקדם אתכם מספיק מהר? אתם מוזמנים לצלצל לייעוץ ללא התחייבות עם פיזיותרפיסטית מוסמכת ואשמח לענות לכם על כל השאלות. 
054-4520892 שירי צ'רבוננקו אילוז

טיפולי פיזיותרפיה המתאימים לטיפול בשבר בירך:

טיפול בדיקור יבש

טיפול באמצעות מחטים המוחדרות לנקודות טריגר לשחרור שרירים תפוסים והפחתת כאבים.

טיפול בטייפינג וקיניזיוטייפינג

טיפול המבוסס על חבישות באמצעות “מדבקות” המונחות על הגוף להגדלת טווחי תנועה ועוד.

טיפול באלקטרותרפיה

שימוש במכשירים שונים המפיקים זרמים חשמליים לצורך ריפוי והפחתת כאבים.

טיפולים מנואליים

טיפולים ידניים כמו עיסוי של רקמה רכה (שריר, גיד, פסיה), מתיחות של שרירים, מניפולציות ועוד.

ארגונומיה

שיפור סביבתו היומיומית של המטופל למזעור הנזקים משימוש בחפצים שאינם מותאמים לגוף האדם.

תרגילים רפואיים

תרגילים בדרגות קושי שונות, המותאמים ספציפי לבעיה, ליכולת המטופל ומשתנים על פי התקדמותו.

קבעו תור לטיפולי פיזיותרפיה

לקבלת ייעוץ מפיזיותרפיסטית מוסמכת על הבעיה שלכם, התקשרו עוד היום:
שירי: 054-4520892

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות בנושא שבר בירך:

סיכויי ההחלמה משבר בירך אינם מוצלחים מספיק. רק מחצית מהמטופלים מחלימים באופן מלא והחצי השני יחוו ירידה תפקודית יחסית למצבם לפני השבר. כמו כן, למרבה הצער אחורי התמותה כשנה לאחר הפציעה הם גבוהים מאוד.

על מנת לשפר משמעותית נתונים אלו יש לתרגל מאפיינים שונים מהשיקום כמו תנועתיות וטווחי תנועה במפרק הירך המשפיעה באופן ישיר על תפקוד השרירים ברגל. חיזוק השרירים ומניעת דלדולם היא קריטית סמוך ככל הניתן לניתוח ומונעת ניוון מתמשך או קבוע של השרירים.

זמן ההחלמה משבר בירך הינו ארוך ויכול להימשך חודשים רבים עד להחלמה מלאה. ההחלמה הראשונית אורכת כ 12 שבועות ולאחר 6 חודשים ההחלמה אמורה כבר להיות דיי טובה. החלמה מלאה וחזרה לתפקוד מלא יכולה להימשך עד שנה מהפציעה. השלבים הראשוניים הינם משמעותיים ביותר ויש להקפיד יתרה על הנחיות הפיזיותרפיסט המטפל מאחר וככל שהזמן עובר קשה יותר להתקדם אם לא הושגו אבני הדרך הראשונים בשיקום.

עדיין לא מצאת תשובה לשאלה שלך בעמוד הטיפול?
אשמח לקבל את שאלתך בטופס:

  מאמרים ומידע נוסף על שבר בירך

  • כאבים ומתיחה במפשעה

  כאבים ומתיחה במפשעה

  מה זה? אזור המפשעה מכיל מבנים אנטומיים רבים כמו שרירים (קבוצת מקרבי הירך), עצבים, כלי דם גדולים וקטנים, קישוריות לימפה ועוד. כאשר ישנו כאב במפשעה יש לעשות אבחנה מבדלת בין המקרים [...]

  חלוקת אזורי הכאב

  בחרו באיזור המתאים לאיזור הכאב שלכם וצפו בכל סוגי הטיפולים המוצעים.