טיפולי פיזיותרפיה באלקטרותרפיה

מכשירים שונים המפיקים זרמים חשמליים שונים לריפוי רקמות והפחתת כאבים

מהי טכניקת אלקטרותרפיה?

אלקטרותרפיה היא טכניקה טיפולית בתוך תחום הפיזיותרפיה.

טכניקה זו מיישמת שימוש במכשירים שונים המפיקים זרמים חשמליים מסוגים שונים למטרות טיפוליות מגוונות לצורך ריפוי והפחתת כאבים.

באמצעות זרמים אלו ניתן לעורר גירוי בעצבים בגופנו ולטפל בפתולוגיות שונות, לחזק שרירים ולהפחית כאבים.

ישנם מכשירים שרק בעלי מקצוע מורשים יכולים לבצע כמו אולטרסאונד, גלים קצרים, וזרמים לחיזוק שרירים אך ישנם גם מכשירים ביתיים פשוטים הפועלים על מנגנונים של הפחתת כאבים כמו למשל ה”טנס” או לייזר רך.

מעוניינים בקבלת טיפול? השאירו פרטים!

  אלקטרותרפיה

  באילו מקרים משתמשים באלקטרותרפיה?

  המקרים המתאימים לטיפול באלקטרותרפיה הם מגוונים מאוד ושונים מאוד במטרות שלהם. למשל שימוש באלקטרותרפיה לאחר ניתוחים כמו: שיחזור רצועה צולבת, קרעים במניסקוס, ניתוחי כתף וירך על מנת לחזק את השרירים שנחלשו או לאחר הורדת גבס מצב בו מסת השרירים באזור ירודה.

  במצבים כאלו, השימוש בזרם מוטורי המפעיל את השרירים יחד עם תרגול המטופל, יזרז את עליית מסת השריר ואת תהליך השיקום.

  ספורטאים רבים עוברים שיקום של פציעות שונות באמצעות השימוש בזרמים חשמליים. זרם חשמלי הגורם לכיווץ מוטורי של השרירים, מחזק באופן משמעותי את השריר מאחר והוא מפעיל את רוב סיבי השריר, דבר המאוד קשה ואף בלתי אפשרי לביצוע באופן רצוני בביצוע תרגילי שיקום. ביצוע התרגול יחד עם הזרם החשמלי ממקסם את פעילות השריר ומאפשר עליה משמעותית בחוזק השריר ושיקום מהיר יותר של הפציעה.

  מצבים של כאבים כרוניים במפרקים שונים ממצבים כמו: דלקות גידים, דלקות במפרקים , שימוש באולטרסאונד לחימום עמוק והגברת זרימת הדם המקומית יזרז תהליכי ריפוי בגוף ויקדם משמעותית את הטיפול.

  כמו גם שילוב של מכשיר זרמים בזרם מסוג סנסורי להפחתת כאבים יכול להקל על הכאב המקומי ולאפשר ביצוע תרגילים, הגדלת טווחי תנועה ושיפור השליטה השרירית. כך שבעצם שילובים שונים של מכשירי אלקטרותרפיה במצבי שיקום שונים יזרזו משמעותית את תהליך השיקום ויהפכו אתו לקל יותר.

  יתרונות והשפעות של השימוש באלקטרותרפיה על גופנו

  שיטה זו פועלת במספר מישורים על גופנו ומעוררת תהליכים רבים המזרזים את תהליך השיקום והריפוי. אחד התהליכים המשמעותיים שאלקטרותרפיה יוצרת היא הפחתה של כאב באזור המטופל ע"י שחרור של אנדרופינים.

  הפחתת כאבים באמצעות אלקטרותרפיה מתרחשת ב 2 מנגנוני עיקריים:

  1. הגירוי המורגש באזור הכאב ע”י הזרם החשמלי “מתחרה” עם השדר של הכאב מהרקמה הפגועה בדרכם למוח ובכך מפחית את עוצמת הכאב המורגשת על בסיס תאוריית ה”שער”.
  2. הגירוי החשמלי יוצר שחרור של אנדרופינים המשפעים על תחושת הכאב ומפחיתים אותה משמעותית.

  יתרונות נוספים ששימוש באלקטרותרפיה יוצרים בגופנו:
  הגברת זרימת הדם המקומית
  מכשירים שונים כמו אולטרסאונד ומכשירי זרמים חשמליים מגבירים את זרימת הדם המקומית במקום הטיפול מה שגורם להגברת הכנסת חומרים חיוניים למקום כמו הגברת החמצן למקום וזירוז פינוי של חומרי פסולת דבר המזרז תהליכי ריפוי במקום המטופל.

  חימום מקומי
  ישנם מכשירים כמו גלים קצרים ואולטרסאונד היוצרים חימום מקומי שטחי או עמוק על פי בחירת המטפל באזור הטיפול. החימום מגביר זרימת דם במקום, מרפה את השרירים ומוריד כאבים.

  הרפיית שרירים
  ישנן תוכניות שמתוכנתות להרפייה של שרירים תפוסים וכואבים למשל במכשיר הקומפקס.

  חיזוק שרירים
  ישנם טיפולים בהם ישנה חולשת שרירים משמעותית והשימוש בזרמים חשמליים מוטוריים, יפעילו את השריר ויעזרו לביצוע התרגיל המבוקש- למשל במצבי שיתוק שונים.

  חיזוק נוסף יכול להיות בשיקום של פציעה כאשר השרירים באזור נחלשו אז נבצע תרגול אקטיבי יחד עם זרם מוטורי שימקסם את עבודת השריר ויתרום לגדילה מהירה יותר של מסת שריר במקום הפציעה.

  מה נרגיש בזמן הטיפול?

  תלוי באיזה מכשיר מדובר ועל איזו תוכנית הוא מכוון. לדוג’:

  מכשיר זרמים (טנס, compex ודומיו) – נרגיש מן זרם חשמלי מעקצץ ומנמלל את האזור, לרוב תחושה נעימה המטשטשת את תחושת הכאב באזור.

  ישנן תוכניות שונות של מכשירי הזרמים ולעיתים תהיה תחושה של פולס חשמלי חזק שמקפיץ את השריר אך לא כואב (למשל בתוכנית שחרור שרירי או כיווץ מוטורי בתרגול).

  לכל מכשירי הזרמים יש אלקטרודות הנדבקות בגוף על האזור המטופל וחיבור עם חוטים או אלחוטי למכשיר עצמו.

  אולטרסאונד – משתמשים בג’ל על בסיס מים הנמרח על הראש הידית ועל אזור הטיפול להעברת הגל לתוך הגוף. לרוב לא מרגישים יותר מידי, לעיתים זרם או תחושה עמוקה או חימום עדין של המקום.

  טיפול באלקטרותרפיה נעשה נפוץ מאוד ונראה בעבודה עם ספורטאים רבים בשיקום פציעות ובזירוז תהליכי ריפוי וכמובן באוכלוסייה כללית הסובלת מפציעות כרוניות. כמובן שיש להתאים את הטיפול המדוייק לאופי הבעיה בצורה האופטימאלית ביותר למטופל ולשלבו יחד עם טכניקות נוספות מעולם הפיזיותרפיה על מנת להגיע לתוצאה מקסימאלית.

  רוצים לדעת עוד על אלקטרותרפיה? יש לכם שאלות?
  מוזמנים לצלצל ישירות ואשמח לייעץ לכם! 053-4916670

  בעיות נפוצות בהן ניתן לטפל באלקטרותרפיה:

  כאן תוכלו לקרוא על המקרים הנפוצים שניתן לטפל בהם באלקטרותרפיה.

  למידע נוסף ומפורט על הטיפול המלא בבעיה הספציפית שלכם תוכלו להיכנס לאזור הרלוונטי במפת חלוקת איזורי הכאב בהמשך ולקבל מידע מקיף בנושא.

  • כאבי גב וצוואר עם או בלי הקרנה לאיזורים מרוחקים

  • בעיות עיצביות-כאב עיצבי, הקרנה עיצבית

  • כאבים כרוניים הנובעים מדלקות גידים, בורסיטיס ושינויים ניווניים ברקמות

  • כאבים במפרקים: כתף, ברך, ירך

  • חיזוק ושיקום שרירים לאחר ניתוחים (קרע ברצועות, שברים)

  • הורדת נפיחות (לאחר פציעות אקוטיות)

  קבעו תור לטיפול באלקטרותרפיה

  תתחילו לקדם את עצמכם לחיים מלאים בתנועה ללא מגבלות!
  צלצלו 053-4916670

  לקוחות כותבים

  מטופלים מספרים על חווית הטיפול שעברו בקליניקה:

  אני סובלת מכאבי גב כבר שנים ופעמיים בשנה יש לי התקף רציני שעד כה טופל בכדורים וזריקות.

  בפעם האחרונה כלום לא עזר וחברה המליצה לי להגיע לשירי לטיפולים. התחלנו טיפולים וחזרתי לחיים.

  בטיפולים היא השתמשה בכל מיני מכשירים שהיו לה בקליניקה ובזכותה גם רכשתי מכשיר זרמים בייתי (טנס) שעזר לי המון עם הכאבים!

  היא לימדה אותי תרגילים והרגלים נכונים בעבודה ובבית כדי לא להעמיס על הגב. אפילו התחלתי לעשות פילאטיס בזכותה!

  תודה! מעולה בתחומה ומומלצת בחום!

  סמדר ג, כאבי גב

  קרעתי רצועה צולבת קידמית והגעתי לשיקום בקליניקה של שירי אחרי הניתוח. בהתחלה לא הצלחתי אפילו לכווץ את הארבע ראשי (בטח שלא ללכת…). היא חיברה אותי לאלקטרודות שהדביקה על השריר וככה הצלחתי להתחיל לתרגל ולעבוד על חיזוקים של השרירים שהיו ממש חלשים וכאובים. עבדנו מספר חודשים והיום אני רץ ומתאמן בחופשיות. מקצוענית וסבלנית. למי שמחפש שיקום לאחר ניתוח ומתעסק בספורט, זו הכתובת. ממליץ מאוד!

  תומר בן חיים, רצועה צולבת קידמית

  במשך שנה סבלתי מטריגר פינגר ב 2 אצבעות בכף היד. האצבעות היו ננעלות והיו כאבים. קיבלתי זריקה שלא הועילה, האורטופד המליץ על ניתוח וכשחיפשתי פתרון אחר הגעתי לשירי. התחלתי טיפולים באולטרסאונד וגלי הלם, זרמים חשמליים ותרגילים ששירי נתנה לי. היו עליות וירידות בטיפול אבל אחרי 8 טיפולים האצבעות כבר לא ננעלות, הכאב נעלם והכי חשוב, נמנעתי מניתוח. ממליץ לכל מי שרוצה להימנע מניתוח ולקבל טיפול יעיל ומקצועי.

  ראובן גלעדי, טריגר פינגר

  טיפול בגלי הלם לפלנטר פצאיטיס בכף הרגל/ דורבן העקב

  חלוקת אזורי הכאב

  בחרו באיזור המתאים לאיזור הכאב שלכם וצפו בכל סוגי הטיפולים המוצעים.

  מאמרים ומידע נוסף על טיפולי פיזיותרפיה

  • ייעוץ ארגונומי

  ייעוץ ארגונומי

  אם אתם קוראים את המאמר הזה, אתם קרוב לודאי ישובים על כסא במשרד או בבית, וקוראים מתוך מסך מחשב או מכשיר נייד. האם אתם יושבים נכון ונוח? האם הגב אינו כפוף, [...]

  • סובל מנזקי ישיבה ממושכת?

  סובל מנזקי ישיבה ממושכת?

  עקרונות מנחים למניעת נזקים וסיבוכים הנובעים מישיבה ממושכת ליד המחשב שימוש לא נכון במחשב יכול לגרום לנזקים בלתי הפיכים בעיניים, בגב, בשרירים ובפרקים. ישיבה כפופה הנרכנת לעבר הצג והיעדר תנועה ברגליים, [...]

  סוגי הטיפולים בקליניקה

  צוות הפיזיותרפיסטים שלנו יתאים עבורכם באופן אישי ומדוייק על פי מצבכם הרפואי,
  את השילוב הטוב ביותר של הטיפולים הבאים על מנת לתת לכם את המענה והתוצאה הטובה ביותר בטיפול