טיפולי פיזיותרפיה: אזור הירך

בעיות במפרק הירך הן שכיחות וכוללות פציעות ספורט וטראומה (שברים וכו') ופציעות מתהליכי ניוון ושחיקה

קצת על אזור הירך

מפרק הירך מחבר בין האגן לגפה התחתונה. זהו מפרק כדורי- ראש עצם הירך הפמור (Femur) שנראה ככדור, נכנס אל תוך מגרעת בעצם האגן- האצטבולום (Acetabulum) . בניגוד למפרק הכתף שגם הוא כדורי ומאוד תנועתי, טווח התנועה של מפרק הירך קטן יותר והוא הרבה יותר יציב.

העצמות הבונות את מפרק הירך:

עצם הירך – Femur היושבת בתוך מגרעת בעצם האגן

עצם האגן – האצטבולום (Acetabulum) הוא בעצם מפגש של 3 עצמות האגן המחוברות ויוצרות את המגרעת.

שרירי הירך

שרירי הירך משמשים כמייצבים הדינאמיים של מפרק הירך והם יוצרים מגוון תנועתי רחב הכולל פשיטה, כיפוף, סיבוב חיצוני ופנימי, הרחקה וקירוב של הירך.

פושטי הירך – קבוצת שרירי ההמסטרינג (Hamstring ) הנמצאים מאחור, פושטים את הירך יחד עם קבוצת שרירי העכוז (Gluteus Maximus, Gluteus Medius, Gluteus Minimus). מתיחה או קרע בשרירי הירך האחוריים היא פציעת ספורט נפוצה כמו גם דלקת בגידים שלהם.

אזור הירך

מכופפי הירך כוללים את השרירים הבאים: שריר ה Iliopsoas הבנוי מ 3 שרירים: Psoas Major , Psoas Minor, Iliacus – שריר זה מתחבר גם לאגן וגם לחוליות התחתונות של עמוד השדרה (החוליות הלומבריות) ומקושר הרבה פעמים לכאבי גב תחתון מאחר ומשפיע על מנח האגן והעקומה הלומברית בגב במידה והוא מקוצר יתר על המידה. שרירים נוספים המכופפים את הירך הם: Pectineus ו Rectus Femoris.

מקרבי הירך: קבוצת שרירים גדולה מאוד המורכבת ממספר שרירים: Longus, Adductor Brevis, Gracilis, Pectineus Adductor Magnus, Adductor

קבוצה זו סובלת הרבה פעמים מפציעות ספורט כגון מתיחה בשריר או קרע בשריר, לרוב בענפי ספורט המערבים שינויי כיוון מהירים, ספרינטים ובעיטות כמו כדורגל אך גם נפוץ אצל רצים, שחקני טניס, רוגבי ועוד.

הכאב במקרים אלו יהיה מורגש באזור המפשעה. פציעה נוספת הנפוצה בקבוצת שרירים זו זו היא דלקת גידים.

מרחיקי הירך – מרחיקי הירך כוללים את Gluteus Medius ו Tensor Fascia Lata.

מסובבי הירך הפנימיים והחיצוניים – שרירים אלו יכולים ליצור כאבים מסוגים שונים ומסיבות מגוונות כמו חוסר איזון שרירי (חולשה או מתיחות יתר), טריגר פוינטס, לחץ על עצבים או מבנים נוספים העוברים באזור ועוד.

מסוביבים פנימיים – Tensor Fascia Latae, Gluteus Minimus

מסובבים חיצוניים – Gluteus Maximus, Gemellus Superior, Gemellus Inferior , Obturator Externus, Obturator Internus, Quadratus Femoris, Piriformis (פיריפורמיס סינדרום/ Piriformis Syndrom)

מבנים נוספים באזור הירך: ישנם מבנים נוספים בירך העלולים לגרום לפתולוגיות שונות כמו הלברום (קרע בלברום), בורסה (בורסיטיס בירך) , עצבים שעוברים באזור כמו עצב הסיאטיק (סיאטיקה), הקפסולה שעוטפת את מפרק הירך, רצועות מסביב למפרק ועוד.

סוגי הכאבים באזור הירך

סוגי הכאבים היכולים להופיע באזור הירך הם מגוונים ורבים כפי שפורט כאן לעיל. הסיבות לכאב יכולות להיות ממקור שרירי, מפרקי, עצבי, שלדי או אפילו ככאב מוקרן מאזור אחר- למשל בעיית גב היוצרת הקרנה של כאב לאזור הירך.

הכאב יכול להיות בתנועה או במנוחה ויכול להיות מסוגים שונים כמו חד, שורף, לוחץ, מפושט, פועם וכו'. הפציעות יכולות להיות שחיקתיות מסוג overuse הגורמות לשחיקה של אזורים או פציעות טראומה כמו שברים ופציעות ספורט שונות למשל קרעים בשרירים ומתיחות או דלקות גידים ועוד.

טיפולי פיזיותרפיה אזור הירך

קובעים טיפול ומפסיקים את הכאב

כאבים ופציעות בירך הם סיבה נפוצה להפסקה של פעילות ספורטיבית ומגבלה של פעילויות יומיומיות בסיסיות. הפתרון לרוב פשוט ואינו דורש יותר ממספר טיפולים בודדים. אל תמשיכו את מעגל הכאב והמגבלה ופנו עוד היום לפתרון. מתלבטים? רוצים לשאול עוד? צלצלו עוד היום לייעוץ ללא תשלום ע"י פיזיותרפיסטית מוסמכת. 053-4916670 שירי צ'רבוננקו אילוז

  לקוחות כותבים

  מטופלים מספרים על חווית הטיפול שעברו בקליניקה:

  כאבים כרוניים במפרק הירך

  טיפול בגלי הלם HQ

  שיקום פציעת ספורט במפשעה והחזרה וספורט

  טיפול לכאבי גב תחתון עם הקרנה לרגל

  טיפול בכאבים והקרנות לרגל

  טיפול בכאבי גב תחתון עם הקרנה לרגל

  מאמרים ומידע נוסף על כאבים באזור הירך

  • Osteitis pubis- דלקת במפרק הפוביס סימפזיס

  צביטה / קרע בלברום בירך

  מה זה קרע בלברום? מפרק הירך בנוי כמבנה של מכתש ועלי, הלברום הוא סחוס הנמצא על גבי המכתש (האצטבולום שהוא חלק מעצם האגן) ותפקידו להעמיק אותו ולייצר התאמה טובה יותר אל מול העלי (עצם הפמור של הירך). תפקיד נוסף הוא ליצור מצב של פיזור העומסים במפרק והיציבות שלו. אפשר לומר [...]

  חלוקת אזורי הכאב

  בחרו באיזור המתאים לאיזור הכאב שלכם וצפו בכל סוגי הטיפולים המוצעים.