לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה התקשרו עכשיו: 054-4520892 (שירי)

כאבים בצד הברך: מקרים נפוצים ואיך מטפלים?

כאבים בצד הברך יכולים לנבוע ממספר סיבות שונות.

לפני הכל, קצת אנטומיה וסקירה של המבנים שיכולים ליצור בעיות בצד הברך ולגרום לכאבים:

מפרק הברך בנוי ממספר עצמות: עצם הירך הפמור (femur) ,2 עצמות השוק הטיביה והפיבולה  (tibia, fibula)

ועצם הפיקה (patella) . בין העצמות ישנן רצועות השומרות על יציבות המפרק לכל הכיוונים- הרצועות הצולבות ( ACL/PCL ) ששומרות על יציבות קידמית ואחורית של מפרק הברך והרצועות הצידיות ( MCL/LCL) ששומרות על היציבות הצידית במפרק הברך. השרירים עוטפים את כל המבנים האלו וכמובן שישנם מבנים נוספים באזור כמו מניסקוסים, בורסות, כריות שומן, קופסית המפרק וכו’.

כאב צידי בברך יכול לנבוע מטראומה כמו תאונה נפילה, התקלה או תנועה פתאומית בספורט או לחלופין מפגיעה ממושכת ועומסים מצטברים על האזור שגורמים לשחיקה והחלשות של הרצועה למשל באוכלוסייה מבוגרת.

ישנם מקרים רבים שיכולים לגרום לכאבי ברך צידיים ונסקור כאן את העיקריים והבולטים ביותר:

קרע חלקי או מלא ברצועות הצידיות MCL \LCL

קרע חלקי או מלא של הרצועות הצידיות לרוב מתרחש בטראומה לברך כאשר ישנו כוח גדול ופתאומי המופעל על החלק הפנימי או החיצוני של הברך- כוח הדוחף את הברך פנימה יפגע ברצועה הפנימית (MCL-medial collateral ligament) וכוח הדוחף את הברך החוצה יפגע ברצועה החיצונית (LCL-lateral collateral ligament). בשני המקרים יתכן ומבנים נוספים יפגעו כמו הרצועה הצולבת או המניסקוס אך לא בהכרח מאחר וזה תלוי במנגנון הפציעה והכוחות המופעלים.

כאבים בצד הברך

אז מה זה אומר?

הכוח המופעל על הברך במהלך התנועה ימתח את הרצועה מעבר ליכולתה ויגרום לקרע של הסיבים שלה וכלי דם קטנים באזור. מתיחה חזקה מאוד אף תגרום לקרע מלא של הרצועה. מקרים כאלו נפוצים בספורט כמו כדורסל, כדורגל, סקי וכו’. מקרים של שחיקה של האזור לאורך שנים בקרב קשישים יכולים לגרום לקרע כתוצאה מנפילה.

סיווג הפציעה לפי מידת הנזק:

דרגה 1- מתיחה קלה- חלק קטן מסיבי הרצועה נפגעים

דרגה 2 – מתיחה חזקה/קרע – קרע משמעותי של סיבי הרצועה אך עדיין חלקם מחוברים וללא פגיעה

דרגה 3- קרע מלא- 2 חלקי הרצועה ללא מגע ויש חופש במפרק.

מה נרגיש ומה נראה?

כאב חד, חזק ופתאומי, לעתים יהיה רעש של הקרע או תחושת pop”” שמשהו משתחרר. בחלק מהמקרים תהיה חוסר יכולת לדרוך כמו שצריך על הרגל או להזיז אותה באופן מלא (ליישר או לכופף) , נפיחות שמופיעה סביב הברך לאחר ובמהלך 24 שעות מהפציעה וכאב במישוש האזור של הרצועה.

מה עושים?

יש להפסיק פעילות, לשים קרח על האזור (10 דק כל פעם) , להרים את הרגל להורדת הנפיחות (מעל גובה הלב בשכיבה) ולקחת משככי כאבים במידת הצורך.

לאחר מכן יש לגשת לבדיקה רפואית של אורטופד/פיזיותרפיסט לצורך בדיקה קלינית ולגשת להדמייה כמו רנטגן- לשלול שברים ו MRI על מנת לאמוד את מידת הנזק ולקבל טיפול בהתאם. לרוב מתחילים בבדיקת US לאבחון ראשוני מאחר ובדיקה זו זמינה יותר.

טיפול

הטיפול במקרים כאלו לרוב יהיה שמרני- פיזיותרפיה הכוללת הפחתת כאב בברך, עבודה על החזרת טווחי התנועה וכוח השרירים שאבד באמצעות תרגילים שונים, טכניקות ידניות/מנואליות ושימוש במכשור רפואי (מכשירי זרמים חשמליים, אולטרסאונד וכו’) טייפיניג וכו’. במקרים שיש פגיעה משמעותית ברצועה ובתפקוד ואף פגיעה במבנים נוספים בברך כמו המניסקוסים או הרצועות הצולבות המטופל יהיה מועמד לניתוח לשחזור הרצועה.

pes anserine bursitis– דלקת ב”אמתחת רגל האווז”- פס אנסרין בורסיטיס

פס אנסרין בורסיטיס היא פתולוגיה של מבנה אנטומי (pes anserine) המערב 3 גידים של שרירים והבורסה שלהם (בורסה= אמתחת, מן שקית נוזלים סגורה שתפקידה לתת תמיכה ולהקטין את החיכוך של הגידים).

פתולוגיה זו נקראת כך כי שלושת הגידים נראים כמו כף רגל של אווז עם 3 אצבעות. הגידים והבורסה ממוקמים בחלקה הפנימי של הברך ממש מתחת למפרק.

השרירים המעורבים הם sartoriusgracilis and semitendinosus שתפקידם כיפוף, קירוב וסיבוב החוצה של הברך. הבורסה ממוקמת בין עצם הטיביה לבין הגיד המשותף של שרירים אלו ובעקבות עומסים שונים על האזור נוצרת דלקת מקומית באזור. ישנם גורמים תורמים המגבירים את הסיכוי להיווצרות הבעיה כמו גיל, השמנה, ליקוי במבנה האנטומי של הברכיים (רגלי O,X), ספורטאים, שימוש גבוה ותדיר במדרגות, כף רגל שטוחה וכו’.

קרע ברצועה הצולבת

מה נרגיש?

יהיו כאבים באזור זה, לעתים תהיה אף הקרנה לאזורים גבוהים יותר ממש במפרק הברך בחלקו הפנימי. לעיתים נראה אף נפיחות מקומית ורגישות גבוהה במישוש. במסגרת כאב ברך צידי, הכאב יהיה גם בתנועה של הברך, עליית וירידת מדרגות, כיפוף ועוד. חייבים לבצע אבחנה מבדלת למקרים נוספים שיכולים לתת תמונה קלינית דומה כמו- פגיעה ברצועה הפנימית של הברך (MCL) או פגיעה במניסקוס הפנימי, דלקת פרקים או אפילו הקרנה מבעיה בעמוד השדרה כמו בלט/פריצת דיסק.

טיפול

הטיפול הטוב והיעיל ביותר לדלקת באמתחת רגל האווז או בפס אנסרין בורסיטיס הוא פיזיותרפיה בשילוב גלי הלם.

גלי ההלם מזרזים את תהליך ריפוי הדלקת בצורה משמעותית, מגדילים את זרימת הדם המקומית לאזור ומפחיתים כאבים. בפיזיותרפיה נעבוד על טווחי התנועה וחיזוק השרירים בכל האמצעים- טיפולים במכשירים שונים מתחום האלקטרותרפיה, תרגילים, טייפינג, דיקור יבש וכו’ על מנת שהמטופל יחזור לשגרת החיים היומיומית התקינה ולפעילות ספורטיבית ללא כאבים.

יש לי מאות סיפורי הצלחה של מטופלים שמנעו מעצמם שנים של כאב וניתוחים רק בסדרת טיפולים אחת עבור כאב בצד הברך.
אני מזמינה אותך לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה.
התקשר/י אלי: 054-4520892 (שירי)
(התחייבות להצלחה!)

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button
לאבחון ראשוני חינם - לחץ כאן

לאבחון ראשוני חינם
אצלי בקליניקה
התקשרו:
054-4520892 (שירי)

או צרו איתי קשר באמצעות הטופס


דילוג לתוכן