לאבחון ראשוני חינם אצלי בקליניקה התקשרו עכשיו: 054-4520892 (שירי)

האם האדם הקדמון סבל מדלקת?

כיום, יותר מתמיד, אין ספק באשר למידת ההשפעה של תזונת האדם על בריאותו, הן הגופנית והן הנפשית. ישנם יותר ויותר מחקרים המראים את ההשפעות השונות של המזון על תפקוד גופנו – לטובה או לרעה – וכמובן יש אינסוף המלצות לגבי תזונה נכונה, אשר יכולה להיות מותאמת לגילאים או למצבי חיים שונים.

תזונה פליאוליתית

אחת הגישות תזונתיות שתופסת תאוצה בשנים האחרונות והפופולאריות שלה הולכת ועולה, היא התזונה הפליאוליתית, או בקיצור תזונת הפליאו. גישה זו ממליצה לחזור למקורות האנושות ולאכול כפי שאכלו בני האדם הקדמונים בתקופה היותם ציידים-לקטים. הטענה מאחורי המלצה זו היא שאנחנו, בני האדם, מעוצבים גנטית לאכול מזונות מסוימים, ומזונות אלה יתעכלו ויתרמו לגופנו את המיטב מבחינה תזונתית ובריאותית.

השינוי התזונתי הגדול החל עם המהפכה החקלאית, שהוסיפה לתפריט מזונות כמו דגנים, קטניות ומוצרי חלב, שלא היו זמינים בעבר כלל. בנוסף, המהפכה החקלאית הושיבה את האדם במקומות קבע, דבר אשר השפיע מיידית על אופי הפעילות הגופנית שלו והמגוון התזונתי אליו היה חשוף. מתזונה מגוונת שהגיעה מציד ומליקוט ושהורכבה בעיקר מבשר חיות, דגים, פירות, ירקות ואגוזים עונתיים, עברו בני האדם להתבסס בעיקר על דגנים. גוף האדם היה צריך למצוא דרכים להתמודד עם הרכב שונה לגמרי של אבות מזון שהוא נדרש לעכל. הצרוף של שינוי תזונה ושינוי בהרגלי התנועה הוא אחד השינויים העמוקים שקרו לאדם.

דלקות כרוניות ותזונה

פרופסור ארט איירס  (Art Ayres)הוא פרופסור לביולוגיה מולקולארית והתפתחותית באוניברסיטת איידהו בארה”ב. הוא מסתכל על הכול מנקודת המבט של התמחותו – דלקתיות. לטענתו, המזון שאנו אוכלים חשוב ומשפיע על הבריאות שלנו יותר מאשר הגנטיקה שלנו. גם כאשר ישנם פגמים גנטיים, ההשפעה שלהם תבוא לידי ביטוי רק במידה והפעולות שלנו, הקשורות לתזונה, פעילות גופנית וסביבת חיים, יהיו כאלה שיעודדו יצירת דלקת כרונית. כלומר, מה שאנחנו אוכלים ישפיע יותר מהגנטיקה שלנו על שאלה האם נפתח דלקת כרונית.

פרופסור איירס מוסיף וטוען כי התזונה המודרנית העשירה בפחמימות ובשמנים בלתי רוויים (אומגה 6), ודלה בשומן רווי ובשמנים מסוג אומגה 3, אחראית על ייצור דלקות כרוניות שהן הבסיס לרוב המחלות. לא משנה כמה אנחנו פגומים גנטית, אם נאכל נכון נוכל למנוע התפתחות דלקת. נשמע מפתיע, אך לפי פרופסור איירס, הוצאה וסילוק של מאכלים מעודדי דלקת יכול למנוע את התפתחות רוב המחלות. גם כאשר הדלקת התפתחה ואיתה המחלה – דיאטה מתאימה יכולה לסייע.

יתרונות התזונה הפליאוליתית

  • מבוססת על מזונות טריים, אמיתיים, שלא עברו עיבוד ושאינם מלאים בכימיקלים.
  • האנרגיה העיקרית להפעלת מערכות הגוף מגיעה משומן ולא מפחמימות, כפי שמקובל לאכול על בסיס פירמידת המזון בעולם המערבי. השומן מתפרק לאט יותר ולכן רמת השובע עולה, האנרגיה מתייצבת ואין נפילות סוכר שמעודדות אכילה לא מאוזנת.
  • כאשר הגוף מתרגל ולומד מחדש לפרק שומן, קל לו יותר לפרק את מאגרי השומן שבגוף ולהפוך אותם לאנרגיה זמינה. בתזונה מבוססת פחמימות, הגוף מפרק שומן ורקמת שריר באופן שווה. רקמת השריר החשובה לשמירה על משקל תקין לאורך זמן, ליציבה נכונה ולבריאות כללית, אינה נפגעת בתזונת פליאו.
  • אינה כוללת מזונות אשר נחשבים אלרגניים וממכרים כמו חיטה, סוכר, מוצרי חלב, וכל שאר חומרי הטעם והריח, צבעי המאכל והחומרים המשמרים. מחקרים רבים מוצאים קשר בין אכילת מזונות אלה לבעיות עור, בעיות הורמונאליות, בעיות פוריות, אלרגיות, מחלות אוטו-אימוניות, הפרעות במצבי רוח, עייפות ועוד.
  • מחקרים אחרונים מגלים, כי תזונה זו מהווה תקווה למניעה ועצירת התפתחות של מחלות מערכת העצבים, כמו אלצהיימר, ALS, טרשת נפוצה ועוד, מאחר והיא משקמת את מערכת העצבים על ידי הזנה נכונה, ובמקביל מפחיתה את גורמי הדלקת המזיקים לה.

תפריט כללי של דיאטת פליאו

ניתן למצוא כמה גרסאות ומינונים שונים, תלוי כמובן ספציפית לאדם, אך הבסיס הוא זה:

לאכול: בשר, עוף, דגים, ביצים, פירות, ירקות, שומנים בריאים (אבוקדו, זית, קוקוס, חמאה), זרעים ואגוזים.

להימנע מלאכול: מזון מעובד וכן מוצרי מזון מעובדים, סוכר, דגנים, קטניות, עמילנים, שומני טראנס, חלב, מוצרי חלב רזים.

במתינות: מוצרי חלב שמנים, יוגורט, דבש, יין, שוקולד מריר (85%).

מטרתו של מאמר זה להציג אפשרות נוספת להתייחס לדלקת ולחיים עימה. אין בו משום המלצה לטיפול רפואי. בכל מקרה של שינוי תזונה כדאי להתייעץ עם רופא או תזונאית.

מידע נוסף על תזונה זו ניתן למצוא ב:

פליאו ישראל:  http://paleo-israel.co.il/

האתר של מיקי בן-דור:  http://www.paleostyle.co.il/

האתר של דעאל שלו “מר קדמוני” : http://www.kadmoni.com/

קבוצת הפיסבוק “פליאו הגרסה הלא מצונזרת

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button
לאבחון ראשוני חינם - לחץ כאן

לאבחון ראשוני חינם
אצלי בקליניקה
התקשרו:
054-4520892 (שירי)

או צרו איתי קשר באמצעות הטופס


דילוג לתוכן